Artykuły

Wszystkiego najlepszego!

Wieczór jubileuszowy w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu stał się wzruszającym spotkaniem artystów i przyjaciół teatru. Uroczystość poprowadził z brawurowym wdziękiem dyrektor Zbigniew Leraczyk rozmawiając z... Jubilatem. Teatr skarżył się na brak sceny kameralnej, o której uruchomienie walka toczy się od lat. Prezydent miasta Arkadiusz Chęciński obiecał w obecności kilkuset świadków, że to marzenie Teatru wkrótce się urzeczywistni - pisze Witold Kociński w Śląsku.

Kiedy teatr w Sosnowcu (a właściwie w Sosnowicach) otwierał swoje podwoje, wokół budynku królowało, jak to na wsi, błoto. Myślę sobie, że to mógł być pierwszy wiejski teatr na świecie. Nowa świątynia Melpomeny nazwana Teatrem Zimowym była na ówczesne czasy krzykiem najnowszych zdobyczy techniki, przede wszystkim oszałamiała elektrycznością, wentylacją i jak podają źródła ogrzewały ją "ozdobne piece kaflowe". Niejedna metropolia zazdrościła nadgranicznej wsi takiego przybytku "całorocznej rozrywki kulturalnej". W 1902 r. dzięki kolei, słynnym targom świńskim, szybko rozwijającemu się przemysłowi i górnictwu, wieś uzyskała prawa miejskie - teatr sosnowiecki stał się teatrem miejskim i tak zostało (z małymi przerwami) do dzisiaj.

120 lat później, 11 lutego 2017 r. na jubileusz przygotowano "Zemstę" [na zdjęciu] Aleksandra hrabiego Fredry, nawiązując do pierwszego w historii przedstawienia. 6 lutego 1897 r. teatr właśnie "Zemstą" rozpoczął działalność. Świetnego, współczesnego odczytania narodowego arcydzieła dokonał Adam Nalepa, zamieniając arcykomedię w arcytragedię (tak, tak). Smutne to, ale jakże prawdziwe...

Wieczór jubileuszowy stał się wzruszającym spotkaniem artystów i przyjaciół teatru. Uroczystość poprowadził z brawurowym wdziękiem dyrektor Zbigniew Leraczyk rozmawiając z... Jubilatem. Teatr skarżył się na brak sceny kameralnej, o której uruchomienie walka toczy się od lat. Prezydent miasta Arkadiusz Chęciński obiecał w obecności kilkuset świadków, że to marzenie Teatru wkrótce się urzeczywistni. Gromkimi brawami powitano na scenie byłych dyrektorów: Jana Klemensa, Adama Kopciuszewskiego i Dorotę Ignatjew. Ileż znakomitych premier mogli podziwiać widzowie na sosnowieckiej scenie i ilu wielkich artystów stworzyło na niej niezapomniane kreacje.

Muszę wspomnieć tych, o których zawsze pamiętamy: wspaniała Marta Kotowska (Krysia Traktorzystka, Raniewska, Widmo Matki, niezrównana odtwórczyni walczyka katarynkowego i wielu, wielu innych cudownych ról), Antoni Jurasz, Jan Swiderski, Tadeusz Fijewski, Eugeniusz Fulde, Neonilla Kilar a nawet Tola Mankiewiczówna i Eugeniusz Bodo! Piękne postaci wykreowali tu także: Bernard Krawczyk, Tadeusz Madeja, Elżbieta Gorzycka (Jewdokia, Pilar), Andrzej Śleziak, Ewa Nijaki, Grzegorz Górny, Elżbieta Laskiewicz, niezwykła aktorska rodzina: Ewa Leśniak, Wojciech Leśniak, Michał Leśniak... ta lista nie miałaby końca, ale miejsca już zabrakło.

Teatrowi Zagłębia z okazji jubileuszu życzymy zawsze pełnej widowni, genialnych realizacji z udziałem najlepszych twórców polskiej sceny współczesnej, no i oczywiście dotrzymania słowa danego przez włodarzy miasta!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji