Artykuły

Sopot. Pomorskie Sztormy 2016 rozdane

Trzy kategorie, 10 laureatów - we wtorkowy wieczór odbyła się gala "Pomorskie Sztormy 2016", na której wyróżnieni zostali ci, których nazwiska warto znać i pamiętać.

We wtorkowy wieczór światła reflektorów Sceny Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie skierowane zostały na 10 laureatów plebiscytu "Pomorskie Sztormy 2016", którzy w minionym roku mocno zaznaczyli swój sukces w świecie biznesu, sportu i kultury naszego regionu. Jak co roku, plebiscyt zorganizowany został przez "Gazetę Wyborczą Trójmiasto" we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Dwa lata temu wyróżnieni statuetki odbierali w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku, rok temu gala odbyła się w Teatrze Muzycznym w Gdyni, a teraz przyszła kolej na Sopot.

W każdej z trzech dziedzin w poszczególnych kategoriach nad wyborem laureatów obradowały kapituły złożone z dziennikarzy i niezależnych ekspertów. O niektórych laureatach decydowali czytelnicy "Wyborczej Trójmiasto" w drodze głosowania.

Sport

Pierwsze nagrody przyznane zostały w dziedzinie "Sport". Zwycięzcę z kategorii "sportowe odkrycie roku" ogłosił satyryk Szymon Jachimek. Statuetka trafiła do Klaudii Maruszewskiej, zawodniczki Jantara Ustka, która została młodzieżową mistrzynią świata w rzucie oszczepem.

"Sztorm" w kategorii Drużyna Roku wręczyła wokalistka Julia Pietrucha - nagrodzona została Lechia Gdańsk za zdobycie 5. miejsca w poprzednim sezonie ekstraklasy. Nagrodę odebrali trener Lechii Piotr Nowak, kapitan zespołu Milosz Krasić oraz lider i dobry duch drużyny - Sebastian Mila.

- Chciałbym podziękować w imieniu całego zespołu. Nagroda jest dla nas motywacją do dalszej ciężkiej pracy na najlepsze wyniki - mówił Mila ze sceny.

Trzecią sportową statuetkę w kategorii "Sportowiec roku" wręczył fotograf Maciej Kosycarz. To nagroda wyjątkowa, bo o zwycięzcy decydowali czytelnicy, którzy wyróżnili Angelikę Cichocką - zawodniczkę Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego, mistrzynię Europy w biegu na 1500 metrów.

Biznes

W kategorii Biznes nagrody również przyznano w trzech kategoriach. W pierwszej - "Młoda firma roku" - nagrodzono firmę Baltica Bicycles, która zajmuje się produkcją i sprzedażą klasycznych rowerów miejskich, które są gwiazdami w świecie dwóch kółek. Statuetkę wręczył Piotr Nitka, wiceprezes zarządu Tekton Capital, głównego partnera Pomorskich Sztormów 2016.

- Gdyby ktoś jeszcze rok temu powiedział mi, że pomysł wypadli, nie uwierzyłbym. Teraz dostaliśmy dodatkowy zastrzyk energii. Nagroda wskazuje, że idziemy w dobrym kierunku - powiedział Jakub Polakowski, właściciel Baltica Bicycles.

Firmą roku ogłoszono natomiast "Sunreef Yachts" specjalizującą się w budowie jachtów. Ubiegłoroczny model o nazwie "Supreme 68" był hitem na wielu targach jachtowych, a model "70 Sunreef Power" na targach Yacht Show w Singapurze otrzymał nagrodę dla "Najlepszego jachtu wielokadłubowego na świecie".

Statuetkę wręczyła Aleksandra Kędzierska Fontaine, która przez lata była gwiazdą najsłynniejszej rewii mody - Lido de Paris.

Zaraz po tym Katarzyna Figura wręczyła nagrodę w kategorii Inwestycja Roku. Sztorm trafił do Muzeum II Wojny Światowej za wyjątkową wystawę na skalę światową - o wygranej w tej kategorii w plebiscycie zadecydowali czytelnicy.

Kultura

Pierwszy sztorm ogłoszono w kategorii "Odkrycie roku". Krzysztof Skiba wręczył nagrodę grafikowi i ilustratorowi Patrykowi Hardziejowi. To twórca plakatów, okładek, kurator i współtwórca II Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych, która prezentowana była w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Wilnie i planowana jest też m.in. w Berlinie.

Człowiekiem roku został Paweł Machcewicz, który od 2008 roku jest dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej i - mimo sporu z ministrem Piotrem Glińskim - broni swojej instytucji.

- Jestem bardzo zaskoczony, odbierając nagrody w dwóch kategoriach. Całe życie pracowałem jako historyk, nie spodziewałem się, że będę odbierał statuetkę z kategorii inwestycje. Dzisiejszy wieczór jest dla mnie potwierdzeniem, że warto było doprowadzić projekt Muzeum II Wojny Światowej do końca - mówił Machcewicz.

W ostatniej kategorii z dziedziny Kultury doceniono "wydarzenie roku", którym okazał się musical "Notre Dame de Paris" [na zdjęciu] wystawiony w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Na wrześniową premierę bilety wykupiono już w marcu. Polscy fani na premierę czekali 18 lat (od paryskiej premiery) i patrząc na frekwencję i opinie, oczekiwania widzów zostały w pełni spełnione.

Ostatnia statuetka na gali została przyznana w specjalnej kategorii "Pomorska Euroinspiracja 2016". Marszałek Mieczysław Struk nagrodę wręczył przedstawicielowi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku za projekt Ochrona bioróżnorodności rezerwatów przyrody Pomorza. Nagrodę odebrała pani Danuta Grodzicka-Kozak, prezes zarządu WFOŚiGW.

- Czujemy się tym bardziej wyróżnieni, że doceniona została przyroda, rezerwaty przyrody i środowisko, które obecnie nie jest na fali - mówiła prezes.

Wisienką na torcie całej gali było wręczenie Medalu Karty Trójmiasta - to wyróżnienie przyznawane za działania integrujące mieszkańców całej trójmiejskiej metropolii. Nagrodę otrzymało Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej.

Kapituły

Kto decydował o wygranych w ramach poszczególnych kategorii?

Sport: Adam Korol, wioślarz, czterokrotny mistrz świata, Anna Rogowska, medalistka olimpijka w skoku o tyczce, Maciej Kowalczuk, z-ca dyrektora departamentu edukacji i sportu UM, Tomasz Osowski i Grzegorz Kubicki z Gazety Wyborczej Trójmiasto.

Biznes: Zbigniew Canowiecki, prezes Pracodawców Pomorza, Małgorzata Jasnoch, prezes Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości, Marcin Nowicki, ekspert rynku pracy, właściciel firmy Broad Context, Ewa Janczukowicz-Cichosz, zastępca dyrektora Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, Adam Mikołajczyk - dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego, Mikołaj Chrzan i Michał Jamroż z Gazety Wyborczej Trójmiasto.

Kultura: Aleksandra Szymańska, dyrektor gdańskiego Instytutu Kultury Miejskiej, Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, Jerzy Snakowski, znawca i popularyzator opery, musicalu i baletu, Władysław Zawistowski, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego, Beata Jaworowska, z-ca Dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego, Przemysław Gulda i Małgorzata Muraszko, dziennikarze Gazety Wyborczej Trójmiasto.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji