Artykuły

Warszawa. Oliver Frljić pisze do Komisji Europejskiej

Oliver Frljić, reżyser spektaklu "Klątwa" wystawionego w Teatrze Powszechnym w Warszawie, kieruje list do Jean-Claude'a Junckera, przewodniczącego Komisji Europejskiej.

Szanowny Panie Juncker,

Zwracam się do Pana z informacją dotyczącą kampanii medialnej Telewizji Polskiej, która rozpoczęła zbiorową histerię i stwarza niebezpieczeństwo dla aktorów i realizatorów spektaklu "Klątwa" z Teatru Powszechnego w Warszawie, w mojej reżyserii.

21 lutego Telewizja Polska opublikowała na swojej stronie post zawierający nielegalnie pozyskane nagranie wideo z fragmentami spektaklu. Zostały one wyjęte z kontekstu, towarzysząc artykułowi, który został napisany z wyraźnym zamiarem publicznej stygmatyzacji aktorów, realizatorów i autorów spektaklu.

Od tego momentu teatr, aktorzy i władze m.st. Warszawy zostały narażone na ogromne natężenie przemocy medialnej i mowy nienawiści. Zostało to podsycone przez rządzącą w Polsce partię Prawo i Sprawiedliwość oraz Kościół Katolicki. Teatr Powszechny stara się zapewnić ochronę aktorom grającym w spektaklu, ale nie jest w stanie tego robić, podczas gdy kontrolowane przez rząd media kontynuują promocję zbiorowej histerii.

Niemożliwym jest, aby w tym liście wymienić wszystkie ataki i próby zniesławienia, które w tym kontekście pojawiają się w ostatnich dniach. Reprezentują one jednak wyraźne łamanie praw człowieka i atak na wolność słowa. Jako, że Polska jest państwem członkowskim Unii Europejskiej, sprawa ta powinna zainteresować europejskie instytucje, które zostały stworzone do ochrony praw człowieka. Jeśli polskie instytucje oraz politycy nie są w stanie bronić podstawowych praw człowieka i wolności słowa, niezbędne jest dla nas, aby usłyszeć głos reprezentantów Unii Europejskiej. Brak tego głosu zostanie zinterpretowany jako akceptacja sytuacji i wsparcie tych, którzy zainicjowali i przewodniczą haniebnej kampanii przeciwko aktorom, autorom i realizatorom spektaklu.

Zobowiązuję się do przekazywania dalszych informacji, jeśli ta sprawa będzie się rozwijać. Wyrażam nadzieję, że Unia Europejska i jej reprezentanci nie będą tolerować tego rodzaju przemocy wobec wolności słowa i praw człowieka w kraju członkowskim.

Z wyrazami szacunku,

Oliver Frljić, reżyser

***

Na zdjęciu: scena ze spektaklu "Klątwa", Teatr Powszechny

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji