Artykuły

Opole. Nowe atrakcje projektu "Teatr. Poczuj to!"

Piąty rok z rzędu Opolski Teatr Lalki i Aktora otrzymał dofinansowanie na projekt "Teatr. Poczuj to!". Dzięki temu przez najbliższe miesiące organizowane będą liczne warsztaty i spotkania z ciekawymi osobami, w których będą mogły uczestniczyć zarówno dzieci jak i dorośli.

Cykliczny projekt z zakresu pedagogiki teatru w ubiegłych latach cieszył się dużą popularnością. Jak tłumaczy Alicja Morawska-Rubczak, koordynatorka projektu, teatr to nie tylko spektakle, lecz przede wszystkim miejsce spotkań. W związku z tym powinien być przestrzenią dyskusji, rozwoju i doskonalenia umiejętności oraz poszerzania wiedzy widzów.

- Planowane w ramach projektu warsztaty, dyskusje i spotkania, poza sięganiem do narzędzi teatralnych, koncentrują się na problematyce związanej z rozumieniem, nazywaniem i doświadczaniem emocji - wyjaśnia Morawska-Rubczak.

Coś dla dzieci i młodzieży

Pierwszy z sześciu bloków projektu to "Dramat w akcji", czyli inscenizowane czytania współczesnej dramaturgii z udziałem młodych ludzi.

- 24 lutego o godzinie 17 odbędzie się czytanie "Chłopców z placu broni", które przygotuje Michał Zadara. Dla każdego, kto teatrem choć trochę się interesuje, nazwisko to jest dobrze znane, bo jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich reżyserów - podkreśla Morawska-Rubczak.

Innym blokiem projektu są "Multikreacje", za sprawą których dzieci poznają teatr z perspektywy innej niż widz. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję przekonać się, jak tworzy się choreografię, lalki, dekoracje, jak steruje się oświetleniem oraz jak wykorzystać multimedia w spektaklach - słowem, jak wygląda teatr od kuchni.

Coś dla dorosłych

Projekt obejmuje też działania przygotowane typowo dla osób dorosłych. Na przykład "Akademia rodzica" to cykl szkoleń poświęcony pracy nad emocjami. - Pod okiem specjalistki rodzice dowiedzą się, jak dotrzeć do samego siebie, by zrozumieć lepiej dziecko oraz jak wsłuchiwać się w potrzeby swoich pociech - mówi Morawska-Rubczak.

Z kolei blok "Teatr ABCDEmocje" to warsztaty dla nauczycieli, pedagogów oraz animatorów kultury. - Ich uczestnicy zdobędą praktyczną wiedzę na temat języka współczesnego teatru, będą doskonalili umiejętność pracy z tekstem dramatycznym - mówi koordynatorka projektu.

Coś dla wszystkich

Do tego dochodzą zajęcia dla całych rodzin. Pierwszymi z nich są "Czytanie-Działanie", podczas których dzieci wspólnie z rodzicami i dziadkami czytają ciekawe i mądre teksty, a potem uczestniczą w działaniach ruchowo-plastycznych. - W tym roku przygotowujemy kilka odsłon tych warsztatów dla dzieci bardzo małych, w wieku już od półtora roku - zapowiada Morawska-Rubczak.

Ostatni blok projektu to "Scenopisanie", za sprawą którego młodzież i dorośli rozwiną swoje umiejętności pisania tekstów. A pomogą im w tym specjaliści z najróżniejszych dziedzin. Warsztaty z pedagogii poprowadzi Marzena Wiśniewska, Malina Prześluga wytłumaczy, jak ciekawie pisać nie tylko dla dzieci, a Justyna Lipko-Konieczna opowie o inspiracjach dramaturgicznych.

Bezpłatny udział

Projekt "Teatr. Poczuj to!" wystartuje w piątek 24 lutego. Obejmuje 36 wydarzeń kulturalnych, które trwać będą przez cały rok.

Co ważne, udział w projekcie jest bezpłatny. Konieczne są jednak wcześniejsze rezerwacje, których dokonać można w Biurze Obsługi Widzów osobiście, telefonicznie lub poprzez e-mail.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji