Artykuły

Kraków. Pod ziemią, pod Ratuszem i u Słowackiego

Jak to z teatrem w Krakowie było..., muzyczne święto w Kopalni oraz "Schimi" z żoną i "Dziecko dla odważnych", to weekendowe propozycje teatrów i opery.

Jak to z teatrem w Krakowie było...,

Czwartek, 16 lutego, godz.19,Teatr im. J. Słowackiego

21 października 1893 roku przy Placu Św. Ducha otwarto w Krakowie teatr. Powstał budynek piękny, nowoczesny, pierwszy w mieście oświetlany energią elektryczną, witający publiczność napisem: "KRAKÓW NARODOWEJ SZTUCE". Jednak to nie złocone mury, ale to, co działo się na scenie, sprawiało, że budynek ten w niedługim czasie stał się miejscem niezwykłym. Jego pierwsi dyrektorzy-wizjonerzy

Tadeusz Pawlikowski i Józef Kotarbiński, a potem kontynuujący ich dzieło Teofil Trzciński, z wielką odwagą i mądrością kształtowali współczesny, mocny, poszukujący i podnoszący ważne problemy repertuar. To tutaj Stanisław Wyspiański wystawiał prapremierę mickiewiczowskich "Dziadów", czy swoje "Wesele" i "Wyzwolenie". Na tej scenie niezapomniane kreacje aktorskie tworzyli Irena i Ludwik Solscy, a w tutejszych pracowniach teatru uczył się Tadeusz Kantor. To właśnie tutaj przed wojną rodził się nowoczesny polski teatr. I to właśnie Teatr im. Juliusza Słowackiego (zwany wcześniej Teatrem Miejskim), jego scena i ludzie, którzy na niej tworzyli, są bohaterami spektaklu edukacyjnego "Teatr w Krakowie. Prolog". W spektaklu reżyserowanym przez Remigiusza Brzyka wystąpią: Hanna Bieluszko, Lidia Bogaczówna, Natalia Strzelecka, Wojciech Skibiński, Feliks Szajnert, Tomasz Wysocki, Tadeusz Zięba. (JOC)

**

Muzyczne święto w Kopalni

Sobota, 19 lutego, godz. 17, Kopalnia Soli w Wieliczce

To będzie niesamowity wieczór: Kopalnia Soli "Wieliczka", Komora Jana Haluszki, a w niej największe gwiazdy Opery Krakowskiej wykonają "Chanson et canciones" w cyklu "Pieśń Teatr Słowa". W tej cudownej scenerii zabrzmią arcydzieła pieśni francuskiej i hiszpańskiej w interpretacji Katarzyny Oleś-Blachy, Agnieszki Cząstki, Moniki Korybalskiej i Michała Kutnika. Artystom towarzyszyć będą Marek Szlezer (fortepian) i Krzysztof Cyran (gitara). Usłyszymy utwory m.in. Julesa Masseneta, Camille'a Saint-Saensa, Hectora Berlioza, Maurice'a Ravela, Federica Garcia Lorki, Ernesta Chaussona, Joaquina Rodrigo czy Joaquina Valverdego (JOC)

**

"Schimi" z żoną i "Dziecko dla odważnych"

Sobota i niedziela, 18 i 19 lutego, godz. 16, Scena pod Ratuszem

"Dziecko dla odważnych" to znakomity, przezabawny spektakl Beaty i Tomasza Schimscheinerów, oparty o poradniki Leszka Talko. Zachwycałem się nim po premierze, pisząc: "Nie wiem, ile razy przerywały akcję to oklaski, to fontanny śmiechu; aktorskie małżeństwo bawi siłą komediowego talentu oraz wdzięku, brawurowo przeistaczając się z zatroskanej mamy i taty w mniejszego lub ciut większego berbeci. (...) To trzeba zobaczyć! Ich pojedynki słowne, jak i cielesne, przekomarzania się jako rodziców i pełne fantazji szarże, gdy pokazują, ile może Kudłata, do czego zdolny jest Pitu. Trzeba zobaczyć Beatę Schimscheiner, gdy zachwyca się mrówką, "Schimiego" jako Teletubisia lub podczas skoku na bank... Dawno się tak nie bawiłem". Wspaniale, że spektakl grany jest teraz na Scenie pod Ratuszem Teatru Ludowego, którego Beata Schimscheiner jest aktorką (bo mąż już nie). Kolejne spektakle: 26 bm. oraz 4 i 11 marca. Zawsze o godz. 16. Można zatem zabrać dzieci. (WAK)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji