Artykuły

Poznań. Zbliża się premiera "Rozwodu Figara" w Wielkim

"Rozwód Figara" jest dziełem współczesnym, będącym wynikiem współpracy kompozytorki Eleny Langer oraz reżysera i librecisty Davida Pountneya. Premiera 17 lutego.

Ostatni rok pokazał, że na teatr operowy - ten współczesny, a także na nowo interpretowany dawny - jest duże zapotrzebowanie. W samym 2016 roku w Polsce odbyło się prawie 40 premier. Nad operą pochylili się organizatorzy najważniejszego polskiego festiwalu muzyki współczesnej - Warszawskiej Jesieni, która przebiegała pod hasłem W oparach opery. Sukces festiwalu nie powinien już nikogo przekonywać do współczesnej opery. Tym bardziej cieszy, że także Poznań nie boi się sięgać po opery nowe. Była "Czarodziejska góra", będzie "Rozwód Figara".

Od zakochania do rozwodu

Figaro to główny bohater trylogii Pierre'a Beaumarchais'go, którą tworzą: "Cyrulik sewilski", "Wesele Figara" i "Występna Matka". Dwie pierwsze historie zyskały wielką popularność dzięki Rossiniemu oraz Mozartowi. Pierwszy w "Cyruliku sewilskim" uwiecznił zakochanie Figara, drugi w "Weselu Figara" - jego ślub. Miłosne historie nie zawsze kończą się jednak happy endem, a coraz częściej swój finał mają na sali sądowej. Idąc z duchem czasu, librecista David Pountney postanowił Figara rozwieść. Sumując czas trwania tych trzech oper - od momentu zakochania do rozwodu Figara mija nieco ponad 7 godzin. Doprawdy, współczesny z niego bohater!

Polityczny thriller

Libretto "Rozwodu Figara" bazuje na dwóch sztukach - "La Mre coupable (Występna Matka)" Pierre'a Beaumarchais'go oraz komedii "Figaro läßt sich scheiden (Figaro dostaje rozwód)" Ödöna von Horvátha. Sama struktura opery nawiązuje do "Wesela Figara", jednak na tym podobieństwa się kończą. Inne realia społeczne i polityczne budujące tło tej historii wskazują, że Rozwód Figara będzie zawierał wątki kryminalne. Jak czytamy w zapowiedzi spektaklu: "Na tle rewolucji w nieznanym kraju poznajemy wysłannika tajnych służb, który usiłuje doprowadzić do zguby rodzinę Almavivy. Oficer nie zawaha się m.in. użyć szantażu, nęcić hrabiego kuszącą wizją wygranej w kasynie, nie cofnie się on nawet przed snuciem podstępnych intryg. Co ostatecznie wydarzy się w Zamku hrabiego Almavivy? Kto stawi czoła tajnym służbom?".

Kto rozwiódł Figara?

"Rozwód Figara" miał już swoją premierę w Welsh National Opera. Dzieło zostało bardzo dobrze przyjęte i trudno się temu dziwić, ponieważ nad jego powstaniem pracowali świetni twórcy. Autor libretta, David Pountney, znany jest poznańskim widzom jako reżyser opery "Portret" Mieczysława Wajnberga. Brytyjczyk sięgał także po inne dzieła polskich kompozytorów, m.in. "Pasażerkę" Wajnberga, "Króla Rogera" Szymanowskiego czy "Straszny dwór" Moniuszki. Kompozytorka Elena Langer jest bardzo ceniona w świecie operowym, a wiele jej dzieł zostało nagrodzonych (m.in. "The Lion's Face" i "The Present"). Muzyka do "Rozwodu Figara", chociaż na wskroś współczesna, nie powinna sprawić odbiorcom percepcyjnych trudności. Nad scenografią opery pracował słynny Ralph Koltai. Dyrektorka Teatru Wielkiego, Renata Borowska-Juszczyńska, w grudniowym wywiadzie dla IKS-a zdradziła, że scenografia ta ma "właściwości niemal magiczne". Nie pozostaje nic innego, jak przyjść i sprawdzić, co porabia Figaro we współczesnym świecie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji