Artykuły

Lublin. Śpiewacy na finał

W piątek w Sali operowej Centrum Spotkania Kultur posłuchamy najlepszych młodych śpiewaków operowych z całego świata. Przed nami koncert finałowy I Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Antoniny Campi.

Na przesłuchania konkursowe do Lublina przyjechali młodzi i zdolni muzycy niemal z całego świata, m.in. z USA, Wielkiej Brytanii, Australii, Korei Południowej i Chin. Najlepszych usłyszymy podczas piątkowego koncertu finałowego. Zaśpiewają z towarzyszeniem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod batutą Yannisa Pouspourikasa. Na laureatów czekają nagrody pieniężne i specjalne, m.in. zaproszenia do wykonania wybranych partii na scenach operowych. Młodych śpiewaków ocenia międzynarodowe grono jurorów, złożone z dyrygentów, dyrektorów teatrów, menedżerów i śpiewaków: Micha-el Grubera (Opera4U, Wiedeń), Yannisa Pouspourikas (Opera Essen, Niemcy), Brenda Hurley (Studio Operowe, Opera w Zurychu) i Ferenc Anger (Węgierska Opera Państwowa, Budapeszt).

Głos zabierze też publiczność

Program konkursu opiera się w dużej części na ponadczasowych kompozycjach najwybitniejszych kompozytorów operowych, m.in. utworach Verdiego, Pucciniego, Mozarta i Rossiniego. Obejmuje też utwory polskich kompozytorów i pieśni z repertuaru światowego. Obowiązkowym elementem przesłuchań jest również prezentacja utworu XX-wiecznego. Koncert finałowy, który odbędzie się w piątek w sali operowej CSK, jest równocześnie trzecim etapem konkursu. Tym razem głos zabierze także publiczność, która weźmie udział w procesie wyłaniania finalistów.

Nadworna śpiewaczka króla

Antonina Campi z Miklaszewiczów była pierwszą polską śpiewaczką, która zrobiła międzynarodową karierę. Urodziła się w 1773 roku w Lublinie. Pierwszy raz wystąpiła tu publicznie, mając 12 lat. Już trzy lata później została nadworną śpiewaczką króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, wielkiego popularyzatora włoskiej muzyki, szczególnie opery, który finansował naukę młodej artystki. Na początku XIX wieku przeprowadziła się do Wiednia, gdzie śpiewała partię Klary w operze Alexander Franza Teybera na otwarcie Theater an der Wien - scena ta zaangażowała ją jako swoją primadonnę. Występowała również w operze cesarskiej. Artystka nazwisko przyjęła po włoskim mężu, Gaetano Campim, znanym śpiewaku mozartowskim, za którego wyszła w 1792 roku. Miała 17 (siedemnaścioro) dzieci. Zmarła nagle 3 września 1822 roku w Monachium.

Koncert finałowy w PIĄTEK 10 lutego w Centrum Spotkania Kultur o godz. 19. Bilety w cenie 25 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji