Artykuły

Kraków. Historia Teatru im. Juliusza Słowackiego na scenie

Jak rodził się nowoczesny krakowski teatr? Kto go tworzył, co wystawiano? Historia Teatru im. Juliusza Słowackiego i skupieni wokół niego ludzie są bohaterami spektaklu edukacyjnego "Teatr w Krakowie. Prolog". Premiera 16 lutego.

"Kraków narodowej sztuce" - taki napis 21 listopada 1893 umieszczono na nowoczesnym, pozłacanym budynku przy placu św. Ducha 1. Tego dnia, pod wodzą wizjonera Tadeusza Pawlikowskiego, działalność zaczął tu Teatr Miejski. Scena szybko stała się symbolem nowoczesnego i odważnego teatru, poruszającego problemy społeczne, nie stroniącego od tekstów kontrowersyjnych. Teatr Miejski zasłynął także dzięki twórcom z nim związanym. - Przez to, że teatr nosi imię Juliusza Słowackiego, często zapominamy, że w rzeczywistości to scena Wyspiańskiego - wyjaśniają Kuba Roszkowski i Mateusz Pakuła, kierownicy literaccy Teatru Słowackiego (nazwę z Miejskiego zmienił w 1909 roku).

Niezapomniane kreacje aktorskie tworzyli tu m.in. Irena i Ludwik Solscy. Losy Teatru im. Słowackiego i związanych z nim ludzi stały się inspiracją dla jednego z projektów ubiegłorocznej akcji "Wyspiański wyzwala". Pod okiem reżysera Remigiusza Brzyka w oparciu o znalezione archiwalia powstało osobne przedstawienie "Teatr w Krakowie. Prolog", które prowadzi widzów przez najciekawsze wydarzenia historyczne: od momentu powstania teatru aż po II wojnę światową.

Premiera spektaklu "Teatr w Krakowie. Prolog" 16 lutego o godz. 19 na Dużej Scenie (plac św. Ducha 1). Bilety w cenie 30 zł (ulgowy) i 40 zł (normalny) na stronie slowacki.krakow.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji