Artykuły

Gdańsk. Premiera najnowszej płyty Voo Voo u Szekspira

Nowa płyta Voo Voo zatytułowana "7" ukaże się 7 marca. Utwory składające się na ten krążek usłyszymy w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim już 27 kwietnia.

Zespołu Voo Voo nikomu przedstawiać nie trzeba. Niedawno obchodzili swoje 30-lecie, jednak w ich przypadku nie ma mowy o odcinaniu kuponów. Każdy ich album, to otwarcie kolejnego etapu - niezmiennie patrzą w przyszłość. Jak żartuje Wojciech Waglewski: "Postanowiliśmy jeszcze raz zrobić płytę, której nikt nie będzie chciał kupić...".

To założenie w przypadku ostatniego, wydanego w 2014 roku albumu "Dobry wieczór", odniosło odwrotny skutek - album uzyskał status Złotej Płyty, a piosenka "Gdybym" z udziałem azerskiego pieśniarza Alima Qasimova długie tygodnie zajmowała pierwsze miejsce listy przebojów Radiowej Trójki.

Tym razem kluczem do nowej płyty jest temat czasu i jego nieustannego upływu. Na nowym albumie Voo Voo znajdzie się zaledwie siedem - za to długich - utworów, a każdy z nich będzie nosił tytuł jednego z dni tygodnia. To wpłynie również na układ koncertów promujących płytę: "Każdy koncert będzie miał inną dramaturgię, bo będziemy zaczynać w poniedziałek od "Poniedziałku", we wtorki od "Wtorku" itd. Lubię takie wyzwania, choć nie wiem, co z tego wyniknie." - zdradza Waglewski.

Wojciech Waglewski jest kompozytorem i autorem wszystkich utworów na nowym albumie zespołu, który współtworzą: perkusista Michał Bryndal, basista Karim Martusewicz oraz saksofonista i wokalista Mateusz Pospieszalski.

Płyta powstawała w grudniu 2016 i styczniu 2017 roku w Studiu S-4, a także w trójkowym Studiu im. Agnieszki Osieckiej. Za realizację dźwięku odpowiadał Jacek Gładkowski, a materiał zmiksował i współpracował przy jego produkcji Piotr "Emade" Waglewski.

Nową płytę Voo Voo zatytułowaną "7" będzie ją promować utwór "Środa".

Fragment ze strony http://www.voovoo.pl/historia.html:

Jak nazwać sztukę "VOO VOO"?

"Jest kłopot z klasyfikacją... To, co gramy jest wynikiem sumy doświadczeń muzyków VOO VOO. Myślę, że to się wpisuje w ogólny pejzaż muzyki współczesnej, która najczęściej jest dziś eklektyczna. To znaczy zawiera elementy muzyki klasycznej, etnicznej, jazzowej, rockowej i nawet tanecznej. Muzyka w ogóle, gdzieś od końca lat 70. staje się coraz bardziej eklektyczna. Mówię tu o muzyce w sensie bardziej masowym, muzyce wręcz rozrywkowej, a nie o tym, co robił np. Miles, czy Coltrane. Mam więc w pamięci dokonania Davida Byrne'a, Adriana Belew, Briana Eno, którzy w sposób bardzo naturalny czerpali z wielu kultur. I były to kompletnie nie obliczone spekulacją muzyczne spotkania... (...) W naszym przypadku, muzyka jest bardzo osobistą formą wypowiedzi. Na nią składają się, z jednej strony doświadczenia jazzowe Mateusza, Karima i moje, a z drugiej - Stopy - perkusisty o zdecydowanie rockowej proweniencji. To, co nasz łączy w sposób najbardziej oczywisty z jazzem - to właśnie ta otwarta formuła grania. Nasze piosenki, bo przecież VOO VOO jednak najczęściej nagrywa piosenki, traktujemy jako "punkt wyjścia", trochę jak standardy jazzowe, w spotkaniach z najrozmaitszymi muzykami. (...) Co jeszcze? Nie lubimy się powtarzać. (...) Każda z płyt VOO VOO jest elementem poszukiwań. Niekiedy płyta zamyka pewien etap, po czym zajmujemy się już odmienną, czasem krańcowo odmienną materią dźwiękową. Ale nie zawsze sąsiedztwo kolejnych realizacji jest do zatarcia - wyznaje Wojciech Waglewski."

***

Gdzie: Gdański Teatr Szekspirowski

Kiedy: 27 kwietnia 2017, godz. 20:00

Bilety:

Parter (miejsca siedzące): 80 zł

Galerie na wprost sceny: 60 zł

Galerie boczne: 50 zł

Sprzedaż biletów rusza dzisiaj o godz. 14:00.

Bilety dostępne są w kasie GTS (ul. W. Bogusławskiego 1) oraz online: http://teatrszekspirowski.pl/kup-bilet.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji