Artykuły

Warszawa. "Nie mów nikomu" Adama Ziajskiego rozpoczyna tegoroczne "Mów za siebie"

Dziś w Instytucie Teatralnym zobaczymy pierwszy w tym roku spektakl z cyklu "Mów za siebie". Będzie to "Nie mów nikomu" w reżyserii Adama Ziajskiego. Przedstawienie poprzedzone będzie seminarium o teatrze offowym, które poprowadzą Dariusz Kosiński i Zofia Dworakowska.

Używanie słów z coraz większą intensywnością staje się dzisiaj narzędziem zbiorowej konfrontacji, walki wszystkich ze wszystkimi. Nie budujemy przestrzeni do spotkania w dialogu, szacunku i wzajemnym zrozumieniu. Daliśmy przyzwolenie na życie w świecie budowanym ze strachu i uprzedzeń, w świecie, w którym zawłaszczanie języka realizuje się poprzez odbieranie innym prawa głosu. Reżyser Adam Ziajski do realizacji spektaklu zaprosił osoby niesłyszące.

Scenariusz i reżyseria: Adam Ziajski

Występują: Jacek Frąckowiak, Zofia Mądra, Kazimierz Mądry, Natalia Nowak, Piotr Nowak, Adam Ziajski

Wideo: kolektyw WOOOM visuals

Dźwięk: Maciej Frycz

Kostiumy i scenografia: Grupa Mixer

Produkcja: Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA

Premiera: 25.11.2016

Rozmowę z reżyserem i aktorami po spektaklu poprowadzi Łukasz Drewniak.

"Jestem głęboko przejęty i zawstydzony stanem językowej wspólnoty. Mam nieodparte wrażenie, że używanie słów i ich znaczeń z coraz większą intensywnością staje się narzędziem zbiorowej konfrontacji, walki wszystkich ze wszystkimi. Nie budujemy przestrzeni do spotkania w dialogu, szacunku i wzajemnym zrozumieniu. Daliśmy przyzwolenie na życie w świecie budowanym ze strachu i uprzedzeń, w świecie, w którym zawłaszczanie języka realizuje się w fakcie odbierania innym prawa do głosu.

Do realizacji spektaklu zaprosiłem osoby niesłyszące. Wśród nich jest również jedna osoba niewidoma. Na początku czułem się zawstydzony tym jak reaguję i co o nich wiem. Dzisiaj chciałbym krzyknąć: wybieram milczenie! Ale jak tu wykrzyczeć takie wyznanie?"

Adam Ziajski

Spektakl rozpocznie się o godzinie 19:00. O 16:00 zaś Dariusz Kosiński i Zofia Dworakowska zaproszą na seminarium, poświęcone refleksji nad specyfiką współczesnego teatru offowego w Polsce.

Jego celem będzie wypracowanie języka pozwalającego na opisanie i analizę artystycznej (a nie tylko organizacyjno-społecznej) odmienności tego teatru, przy wykorzystaniu dzisiejszej metodologii teatrologicznej i performatycznej. Nie stawiając żadnych tez wyjściowych, chcemy przez serię spotkań i wspólnych dyskusji zdiagnozować najważniejsze problemy badawcze, które w tej sferze należałoby podjąć, być może w formie dłuższego projektu naukowego. Seminarium organizowane jest we współpracy z Grupą Badawczą Ogólnopolskiej Offensywy Teatralnej i jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych powyższą tematyką.

Spotkania odbywać się będą w Instytucie Teatralnym w dniach prezentacji przedstawień z cyklu "Mów za siebie". Dla ułatwienia organizacji pierwszego spotkania wszystkich zainteresowanych prosimy o wstępne potwierdzenie chęci udziału na adres: dkosinski@instytut-teatralny.pl.

Na seminarium wstęp wolny, na spektakl obowiązują bilety w cenie 10 i 20 PLN, rezerwacja: bilety@instytut-teatralny.pl, tel. 791 877 377.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji