Artykuły

Łódź. Wybrano finalistkę konkursu na operę "Człowiek z Manufaktury"

Katarzyna Brochocka zdobyła największe uznanie publiczności w konkursie na operę "Człowiek z Manufaktury", ogłoszonym przez Teatr Wielki i Centrum Manufaktura w Łodzi. W czwartek jury ogłosi nazwisko drugiego kompozytora, który będzie rywalizował z Brochocką o Grand Prix.

W półfinale konkursu kompozytorskiego na operę "Człowiek z Manufaktury", której bohaterem jest legendarny łódzki fabrykant Izrael Poznański, brało udział czterech młodych kompozytorów: Katarzyna Brochocka (na zdjęciu), Kamil Cieślik, Rafał Janiak i Aleksander Nowak.

Swoje prace konkursowe - dwie sceny opery napisane do libretta autorstwa Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk - zaprezentowali oni 5 stycznia na scenie Teatru Wielkiego. Wraz z artystami łódzkiej sceny operowej w koncercie wystąpiła znana mezzosopranistka Małgorzata Walewska.

Po koncercie odbyło się głosowanie m.in. za pośrednictwem internetu - publiczność mogła wysłuchać online kompozycji konkursowych i zagłosować na jedną z nich. Jak poinformowała rzeczniczka Teatru Wielkiego Emilia Rzeźnicka, w ciągu 25 dni oddano w sumie ponad 53 tys. głosów.

"Najwięcej, ponad 42,8 tys. głosów otrzymała Katarzyna Brochocka, kolejne miejsca zajęli Rafał Janiak, Kamil Cieślik i Aleksander Nowak" - podała.

Brochocka jest absolwentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie kompozycji Jana Antoniego Wichrowskiego oraz Wanda L. Bass School of Music at Oklahoma City University (USA) w klasie kompozycji Edwarda Knighta. Specjalizuje się w muzyce wokalnej i scenicznej; jest też librecistką, pianistką, autorką kilku oper, utworów symfonicznych, kameralnych i solowych oraz laureatką i finalistką wielu międzynarodowych konkursów. Skomponowała muzykę ilustracyjną do wielu spektakli teatralnych realizowanych w teatrach dramatycznych i lalkowych w całej Polsce.

Zgodnie z regulaminem konkursu na operę, prawo do wyboru drugiego finalisty ma jury, w którym zasiadają: kompozytor prof. Krzysztof Penderecki, śpiewaczka operowa prof. Urszula Kryger, menedżer kultury Elżbieta Penderecka, kompozytorka Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrygent dr Wojciech Rodek oraz dyrygent i chórmistrz dr hab. Maciej Tworek. Swój werdykt jury ma ogłosić w czwartek.

Zadaniem laureatów będzie skomponowanie pierwszego aktu opery, który zostanie zaprezentowany na inaugurację sezonu we wrześniu - ze specjalnym udziałem Małgorzaty Walewskiej oraz Wojciecha Pszoniaka. Jury wybierze wtedy zdobywcę Grand Prix, który otrzyma nagrodę w wysokości 30 tys. zł.

Zostanie on zobowiązany do skomponowania całej dwuaktowej opery do końca listopada, za co otrzyma dodatkowe 15 tys. zł. Jej prapremiera zaplanowana jest na 28 listopada 2018 r. - to dzień 185. rocznicy urodzin Poznańskiego. Powstanie też wersja plenerowa opery, która zostanie wystawiona w maju na rynku Manufaktury.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji