Artykuły

Bydgoszcz. Opery Mascagniego i Leoncavalla w Operze Nova

W dniach 28, 29 i 31 stycznia Opera Nova zaprasza na trzy wieczory z "Rycerskością wieśniaczą" i "Pajacami", operami werystycznymi.

"Powieść to zwierciadło przechadzające się po gościńcu życia" - to zdanie Stendhala można potraktować także jako motto opery werystycznej.

Nie biografie wielkich władców i heroin, lecz życie "zwykłych" ludzi, historie dziejące się z dala od wielkich miast, pozornie nieefektowne i nie budzące ciekawości świata , stają się podstawą kipiących od emocji oper weryzmu. W opowiadaniach Giovanniego Vergi i tekście R. Leoncavalla, które były kanwą librett "Rycerskości wieśniaczej" [na zdjęciu] i "Pajaców" odbijają się dramaty mieszkańców mieściny w sercu upalnej Sycylii i namiętności aktorów wędrownej trupy. Dzisiejsi kochankowie stają się zaprzysięgłymi wrogami - tragicznym paradoksem jest, iż dzieje się to z miłości.

Odrzucone uczucie, zazdrość, krwawa zemsta - oto schemat działania bohaterów oper, do których cudowną muzykę skomponowali Mascagni i Leoncavallo. Do ich sukcesów na wszystkich scenach operowych przyczyniły się przejmujące i wiarygodne tematy librett, uproszczenie środków teatralnych, ogromne bogactwo melodii oddających charakter i atmosferę południa Włoch.

Na "Rycerskość wieśniaczą" i "Pajace" Opera Nova zaprasza 28, 29 i 31 stycznia.

Za pulpitem dyrygenckim stanie maestro Wojciech Rajski.

Główne partie w "Rycerskości wieśniaczej" wykonywać będą:

Darina Gapicz/Jolanta Wagner ( Santuzza)

Tomasz Kuk/Tadeusz Szlenkier (Turiddu)

w "Pajacach":

Sylwester Kostecki/Tomasz Kuk (Canio)

Magdalena Polkowska (Nedda)

Łukasz Goliński (Tonio)

info: Ewa Chałat, Opera Nova w Bydgoszczy

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji