Artykuły

Sopot. Czytanie dramatu w Dworku Sierakowskich

Kazimierz Wielki gwałcicielem? Tajemnicza sprawa z odległej przeszłości jest tematem dramatu, który będzie można wysłuchać w ramach kolejnego czytania performatywnego w sopockim Dworku Sierakowskich.

Cykl performatywnych czytań tekstów dramaturgicznych Teatr Przy Stole / Stół przy Wybrzeżu nie przestaje przyciągać atrakcyjnością prezentowanych materiałów i udziałem najbardziej cenionych aktorów największej gdańskiej sceny. Nie inaczej będzie tym razem - w poniedziałek, 23 stycznia, w Dworku Sierakowskich będzie można w ten nie do końca typowy sposób zapoznać się z tekstem Zuzanny Bućko i Szymona Bogacza "Klara Zach. Rekonstrukcja".

Podczas kilku pierwszych edycji tego cyklu w Sopocie można było posłuchać dramatów rozliczających się z polską historią najnowszą i zadających pytania, na które odpowiedzią są w pewien sposób dzisiejsze demonstracje uliczne i protesty przeciw poczynaniom partii rządzącej - tak było m.in. w przypadku najnowszego dramatu Przemysława Wojcieszka "Polska krew" czy tekstu Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk opowiadającego o Jacku Kuroniu.

Tym razem uwaga przesunięta zostanie w nieco inną stronę - podczas kolejnego spotkania posłuchać będzie można tekstu, który w swej podstawowej warstwie odnosi się do bardzo dalekiej przeszłości, ale na jej podstawie prowadzi do wniosków dotyczących współczesności.

Tekst Bućko i Bogacza opowiada przede wszystkim o wielkiej, choć dziś prawie zupełnie zapomnianej, polityczno-obyczajowej aferze sprzed blisko 700 lat - chodziło o gwałt, którego miał się dopuścić młody wówczas królewicz Kazimierz, późniejszy Kazimierz Wielki, jeden z najbardziej cenionych piastowskich władców Polski. Ofiarą była dwórka jego siostry, Elżbiety Łokietkówny, królowej Węgier, Klara Zach. Wściekły ojciec dziewczyny, węgierski szlachcic, najechał węgierski zamek królewski, próbując zabić władcę i jego rodzinę. Zemsta króla była okrutna: kazał wymordować Zacha i jego rodzinę, a Klarę okaleczyć - odcięto jej uszy, wargi i palce.

Podobnie jak było w przypadku tekstu Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, w którym postać Kuronia pojawia się przez pryzmat osób debatujących o nim po latach, tak Bućko i Bogacz nie próbują przenieść widza do XIV-wiecznej patrymonialnej Polski. To dramat jak najbardziej współczesny, miejscem, w którym dzieje się część jego akcji jest studio telewizyjne - o gwałcie sprzed siedmiu wieków debatują zaproszeni do programu goście.

Autorzy skupiają się na obrazie społeczeństwa, które nie jest za bardzo zainteresowane dniem dzisiejszym, woli brodzić w mitach i legendach z przeszłości, odnajdując w nich punkty odniesienia dla własnych problemów. Bohaterami ich tekstu są ludzie, którzy zamiast zajmować się tragediami, dziejącymi się w ich własnych rodzinach, wolą roztrząsać dramaty innych. Jeden z bohaterów dramatu zaczyna się wręcz doszukiwać pokrewieństwa z domniemanym potomkiem, który mógł zostać spłodzony w wyniku związku Kazimierza i Klary.

Seria czytań Teatr przy Stole / Stół przy Wybrzeżu przygotowywana jest wspólnie przez: Teatr Wybrzeże, Katedrę Dramatu, Teatru i Widowisk Uniwersytetu Gdańskiego oraz Towarzystwo Przyjaciół Sopotu. Opiekunem artystycznym cyklu jest Michał Kurkowski.

W czytaniu dramatu o Klarze Zach udział wezmą: Anna Kociarz, Maria Mielnikow-Krawczyk, Marzena Nieczuja Urbańska, Piotr Łukawski, Krzysztof Matuszewski, Jakub Mróz, Zbigniew Olszewski, Cezary Rybiński oraz Jarosław Tyrański. Oprawę merytoryczną nad tym wieczorem sprawować będą studenci Teatrologii i Wiedzy o teatrze Uniwersytetu Gdańskiego: przedstawią prelekcję wstępną, a po prezentacji sztuki będą moderować dyskusję poświęconą tematom w niej zawartym.

--

"Klara Zach. Rekonstrukcja", Zuzanna Bućko, Szymon Łazarz, czytanie w ramach cyklu Teatr przy Stole / Stół przy Wybrzeżu, poniedziałek, 23 stycznia, godz. 18.30, Dworek Sierakowskich, Sopot, ul. Czyżewskiego 12, wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji