Artykuły

Warszawa odda hołd pomordowanym w czasie Holokaustu

27 stycznia o godzinie 12.00 przy Pomniku Bohaterów Getta w Warszawie rozpoczną się uroczystości związane z XII Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, pod Honorowym Patronatem Prezydent m. st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Na uroczystości zaprasza Fundacja Shalom. Współorganizatorami wydarzeń są: Stołeczna Estrada, Tramwaje Warszawskie sp. z o. o. oraz Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich - Centrum Kultury Jidysz.

W hołdzie tym, którzy odeszli

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku. Za datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia - rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. Uchwalenie dnia pamięci miało na celu nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale i wyraźny sprzeciw wobec nieuznawania Holokaustu jako wydarzenia historycznego. W swojej rezolucji Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało również do przedsięwzięcia środków mobilizujących narody, aby podtrzymać pamięć i edukację na temat Holokaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.

Warszawskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu gromadzą przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, ambasad, organizacji społecznych i wyznaniowych, którzy złożą kwiaty w czasie uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta (27 stycznia, godz. 12.00, ul. Zamenhofa/Al. Sendlerowej). Wsparcie i udział w uroczystości przedstawicieli Kościoła Katolickiego oraz innych wspólnot wyznaniowych będzie bardzo ważnym akcentem podkreślającym duchowy, ekumeniczny wymiar tego wydarzenia. Przedstawiciele różnych wyznań i kościołów odmówią modlitwę ekumeniczną za pomordowanych.

W ramach obchodów Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich - Centrum Kultury Jidysz w dniach 26 i 27 stycznia zaprasza o godz. 19.00 na spektakl "Szosza" według Izaaka Baszewisa Singera w reżyserii Karoliny Kirsz (Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141).

Światło Pamięci

Światło pamięci przywraca życie, od nas dzisiaj zależy, by to światło nie zgasło - apeluje Gołda Tencer.

Fundacja Shalom po raz kolejny prosi o zapalenie świec w oknie każdego domu w dniu 27 stycznia 2017 roku, o godz. 18.00. Wyrażamy nadzieję, że ten piękny symbol płonącej świecy będzie wyrazem solidarności z milionami niewinnych ofiar Holokaustu oraz znakiem nadziei na poszanowanie życia ludzkiego. Akcja ma charakter ogólnopolski. Zyskała poparcie przedstawicieli Kościoła Katolickiego oraz innych wyznań.

Światło Pamięci można także zapalić w Internecie. Korzystając z portalu społecznościowego Facebook, z profilu Fundacji Shalom https://www.facebook.com/events/1704162343229573/ wystarczy pobrać zdjęcie przedstawiające zapaloną świecę w oknie i zamieścić ją na swojej tablicy.

Tramwaj - symbol

27 stycznia w godz. 12.00 - 18.00 na ulice Warszawy wyjedzie oznaczony Gwiazdą Dawida zabytkowy tramwaj. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy w czasie II wojny światowej zostali wymordowani w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą Plac Narutowicza - Filtrowa - Nowowiejska - Marszałkowska - Andersa - Stawki - al. Jana Pawła II - Popiełuszki - Metro Marymont - Popiełuszki - al. Jana Pawła II - Okopowa - Towarowa - Plac Zawiszy - Plac Narutowicza.

Fundacja Shalom, Tel. 22 620 30 36/37, www.shalom.org.pl, shalom@shalom.org.pl

"Szosza" - spektakl Teatru Żydowskiego

26 i 27 stycznia w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa

Teatr Żydowski w dniach 26-27 stycznia zaprasza na spektakl "Szosza" w reżyserii Karoliny Kirsz. Scenariusz powstał na podstawie ostatniej powieści Izaaka Bashevisa Singera. Pierwsza premiera, poza dotychczasową siedzibą przy Placu Grzybowskim, odbyła się 16 grudnia gościnnie w Warszawskiej Operze Kameralnej. Spektakle 26 i 27 stycznia wystawiane będą w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Pokazy odbędą się gościnnie w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Aron Greidinger, syn ortodoksyjnych Żydów, ucieka w świat nowoczesności, samospełnienia i hedonizmu. Jako początkujący pisarz błąka się po ulicach Warszawy, szukając literackiego natchnienia i odwiedzając swoje liczne kochanki. Jednak nie potrafi zapomnieć o Szoszy, dziwnej dziewczynce, z którą się wychował

Spektakl zadaje pytanie o miejsce tradycji w naszym życiu. Pragniemy wyzwolić się z jej okowów, zyskać wolność, ale płacimy za to wysoką cenę - jest nią poczucie pustki i osamotnienia. Świat zmierza tanecznym krokiem do katastrofy, istniejący porządek chwieje się w posadach, a wszyscy tylko pragną "zanurzyć się na chwilę w rozkoszy nim nie znikną na wieki".

Terminy: 26-27 stycznia (spektakle wystawiane są o 19.00)

Miejsce: gościnnie w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa przy Al. Niepodległości 141 A

Bilety: 40-60 zł (ulgowe od 25 zł)

Rezerwacja biletów pod numerem tel.: (22) 526 20 34, (22) 526 20 32, (22) 850 64 50 lub 51 i bow@teatr-zydowski.art.pl oraz online http://www.teatr-zydowski.art.pl/

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji