Artykuły

Rysunkowy Rossini

W Teatrze Wielkim trwają przygo­towania do pierwszej tegorocznej pre­miery. W weekend widzowie zobaczą "Cyrulika sewilskiego". W operze ko­micznej Gioacchina Rossiniego z li­brettem Cesarego Sterbiniego wystą­pi cały zespół teatru. - Balet zazwyczaj w produkcji "Cyrulika" nie uczestni­czy - mówi Dominik Muśko, kierow­nik zespołu baletowego Teatru Wiel­kiego. - Przed tancerzami zostały po­stawione również zadania aktorskie. Kierownikiem muzycznym jest Eraldo Salmieri, reżyseruje Natalia Babińska, chwalona za "Halkę" w bydgoskiej Opera Nova. - Kluczo­wą inspiracją był dla mnie Walt Dis­ney i jego kreskówki do muzyki po­ważnej. Zwłaszcza "Fantazja 2000", w której zilustrowano "Błękitną rap­sodię" Gershwina. To film rysunko­wy z najwyższej półki - przekonuje Babińska.

Scenografia Diany Marszałek i ko­stiumy Julii Skrzyneckiej wykonane zostały w estetyce kreskówki i komik­su. Widać nawiązania do pop-artu. Ko­lorystykę zredukowano do barw pod­stawowych - czerwonej, niebieskiej, żółtej i bieli. Śpiewacy i aktorzy wystąpią w komicznych, przerysowanych nakryciach głowy.

W trakcie sobotniej premiery w ty­tułowej roli Figara wystąpi Tomasz Rak, partie hrabiego Almavivy wyśpie­wa Leonardo Ferrando, w Rosinę wcie­li się Bernadetta Grabias.

To czwarta realizacja "Cyrulika" w Teatrze Wielkim. - Zależy nam na tym, że­by "Cyrulik" wszedł na stałe do reper­tuaru. W Teatrze Wielkim gościł trzy ra­zy, ostatnio w 2007 roku. Nie na długo. Mam nadzieję, że tym razem będzie to premiera na lata - mówi Wojciech No­wicki, dyrektor Teatru Wielkiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji