Artykuły

Szczecin. Brzeziński wśród nagrodzonych

Wojciech Brzeziński [na zdjęciu] oraz Stanisław Biżek zostali wytypowani do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina przez Komisję ds. Edukacji i Kultury Urzędu Miejskiego. Zatwierdzić tę decyzję musi jeszcze prezydent Marian Jurczyk.

Kandydatów do wyróżnienia było w tym roku jedenaścioro. Czworo spośród nich - animatora kultury Bohdana Boguszewskiego, kompozytora Marka Jasińskiego oraz Stanisława Biżka i Wojciecha Brzezińskiego, przedstawiła magistrackiej komisji kapituła nagrody, złożona z jej byłych laureatów. Wczoraj szczecińscy radni dokonali ostatecznego wyboru.

Wojciech Brzeziński, 30-letni aktor Teatru Współczesnego w Szczecinie, doceniony został za talent nie tylko aktorski - artysta również śpiewa, nagrywa płyty i tworzy programy. Jego rola w "Oskarze i pani Róży" została zauważona przez tygodnik "Polityka". Ważniejsze role Brzezińskiego to Michał w, ,Panu Poduszce", Lebrun w "Napisie", Wolny Artysta w "Samobójcy", Samotnik i Młody Aktor w "Wyzwoleniu" i Tristan w "Tristanie i Izoldzie".

Stanisław Biżek, jeden z najbardziej znanych szczecińskich rzeźbiarzy, urodził się w 1938 roku. Jest artystą wszechstronnym - w jego dorobku znajdują się zarówno monumentalne pomniki, jak i wysoko cenione przez znawców małe formy (np. medale). Wystawiał w wielu miastach, zarówno w kraju, jak i za granicą, jest laureatem licznych nagród, ma również na koncie zwycięstwa w wielu konkursach.

W najbliższych dniach Prezydent Miasta zatwierdzi także nagrody dla Mecenasów Kultury. Prezydencka Rada Kultury wskazała, że najlepszym kandydatem w kategorii największego wkładu we współfinansowanie podmiotów lub przedsięwzięć kulturalnych i artystycznych związanych ze Szczecinem, ocenianym według najwyższego wkładu będzie Stocznia Szczecińska Nowa (za zorganizowanie koncertu, ,Requiem Polskie"), zaś w kategorii najciekawszej formy i efektywności mecenatu ustalonego według najlepszego lub niekonwencjonalnego pomysłu, ciągłości mecenatu nad jednym podmiotem lub przedsięwzięciem - Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Trójcy (organizator m.in. Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej).

Uroczystość rozdania nagród odbędzie się 3 kwietnia w Teatrze Lalek Pleciuga.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji