Artykuły

Plastiki, czyli lustro przystawione światu

Grzegorz Wiśniewski wraca do grona twórców Teatru im. Słowackiego. Jego Plastiki można oglądać na deskach teatru od 8 grudnia. Najbliższe spektakle 3, 4 i 5 stycznia.

Zaproszony do współpracy reżyser to specjalista od budowania na scenie złożonych psychologicznie i dialogujących z naszą rzeczywistością światów. Razem z Teatrem Słowackiego przygotował już m.in. Zdarzenia na brygu Banbury Witolda Gombrowicza (1999) oraz Płatonowa Antoniego Czechowa (2000). Po latach Grzegorz Wiśniewski wraca z najnowszym dziełem niemieckiego dramatopisarza Mariusa von Mayenburga. To przenikliwa i opowiedziana z humorem opowieść o dzisiejszym świecie. — Mayenburg niezwykle sprawnie, ostro i dowcipnie bada nasz dzisiejszy świat. Nakłuwa to, co puste, obdarza ciepłem to, co słabe i odrzucone, ale też punktuje to, co zepsute, sztuczne i zakłamane. Zabiera też bardzo interesujący głos na temat współczesnej sztuki i tworzących ją artystów. Nie boi się jej krytykować i wyśmiewać, jednocześnie szukając tego, co w niej ważne, wartościowe i kruche. Plastiki to lustro przystawione naszemu światu. Lustro wciągające i efektowne. Takie, w które nie chce się patrzeć i od którego nie można się oderwać — czytamy w zapowiedzi.

Mayenburg przedstawia czytelnikom współczesną rodzinę z niemieckiej klasy średniej - Michael jest zagubionym życiowo lekarzem internistą, jego żona Ulrike niespełnioną artystką i osobistą asystentką ekscentrycznego artysty, (pogrążonego akurat w depresji) Serge'a Haulupy, a ich syn Vincent zbuntowanym nastolatkiem, który poznaje świat za pomocą kamery. Do rodziny dołącza prosta i szczera do bólu gosposia Jessika Schmitt. To jej postać staje się spiritus movens Plastików — dzięki gosposi rodzinne relacje zaczynają się chwiać, zmieniać, intensywnieć, ale i całkowicie oziębiać. Do czego doprowadzi pojawienie się Schmitt? Czytelnicy Mayenburga i widzowie Boskiej Komedii (Plastiki były jedną z dwóch tegorocznych premier festiwalu) zapewne już wiedzą. Inni będą mogli przekonać się w styczniu. W rolach głównych: Dominika Bednarczyk, Marta Waldera, Grzegorz Łukawski, Krzysztof Piątkowski i Jerzy Światłoń.

Plastiki obejrzymy 3, 4 i 5 stycznia o godz. 19 w Teatrze Słowackiego (plac św. Ducha 1). Bilety od 25 do 50 zł na stronie slowacki.krakow.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji