Artykuły

Kraków. Rewizor - retrospekcje

5 stycznia o godz. 18 w Teatrze Ludowym spotkanie z artystami, którzy jako twórcy i odtwórcy ról mierzyli się przed laty z Gogolem - Jerzym Stuhrem, Mikołajem Grabowskim, Jerzym Fedorowiczem i Tadeuszem Kwintą. Prowadzenie Tadeusz Nyczek.

A 20 stycznia premiera "Rewizor! Będzie wojna!" Artura Pałygi w reż. Małgorzaty Bogajewskiej.

"Pierwsza inscenizacja Rewizora była okropna, jeśli chodzi o grę aktorską i oprawę sceniczną, i Gogol bezwzględnie skrytykował obrzydliwe peruki, błazeńskie kostiumy i aktorskie szarżowanie, którym teatr popsuł jego sztukę".

Tak pisał Vladimir Nabokov o reakcji Mikołaja Gogola na prapremierę jego sztuki, a jak bywało później? 5 stycznia o godzinie 18.00 na Dużej Scenie Teatru Ludowego zapraszamy Państwa na spotkanie z odtwórcami gogolowskich ról - mi.in. Jerzyn Stuhrem, Jerzym Fedorowiczem, rozmowę o słynnych polskich inscenizacjach Rewizora. I o tym, jak zmieniają się praktyki inscenizacyjne w zależności od kontekstu społecznego i kulturowego? Kim jest dzisiaj gogolowski Rewizor? Jak często zapominamy, że chociaż inaczej, to historie i nasze w nich role się powtarzają?

I dlaczego doskonale przecież wszystkim znane: Z czego się śmiejecie? Z siebie samych się śmiejecie!" brzmi tak samo, ale znaczy już dzisiaj coś zupełnie innego?

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji