Artykuły

Lublin. Na półmetku sezonu w Osterwie

Koniec roku to czas na podsumowania. O tym, co dokładnie wydarzyło się w teatrze po Otwarciu Osterwy, pod nową dyrekcją Doroty Ignatjew, czytamy w podsumowaniu ostatnich czterech miesięcy.

8 października otworzyliśmy Osterwę paradą w kostiumach. Przeszliśmy ulicami Lublina, niosąc transparenty z postulatami Juliusza Osterwy, którymi zespół chce się kierować w swojej codziennej pracy artystycznej, teatr bliżej widza, zespołowość, otwarci na nowe doświadczenia, nie dla gwiazdorstwa, nie dla blichtru, reformator polskiego teatr. Po paradzie odbyły się warsztaty plastyczne, zwiedzanie teatr i czytanie performatywne bajek Agnieszki Osieckiej, warsztaty charakteryzatorskie, warsztaty wokół spektaklu "Pani Bovary".

Rozpoczęliśmy szerokie działania edukacyjne, mamy w ofercie: warsztaty do spektakli; grupa teatralna czyli warsztaty aktorskie dla młodzieży gimnazjalnej oraz Loża - warsztaty literackie wokół krytyki teatralnej dla młodzieży licealnej. Zainaugurowaliśmy premiery nauczycielskie i spotkania z nauczycielami z województwa lubelskiego. Współpracujemy z PWST w Krakowie w ramach, studenci reżyserii zapraszani są do współtworzenia cyklu "Lektura - work in progress". Instalacjom performatywnym inspirowanym szkolnymi lekturami towarzyszą warsztaty. Pierwszą instalacją, cieszącą się ogromny zainteresowaniem, wyreżyserowały Aleksandra Jakubczak i Magda Szpecht. Drugą instalację, na podstawie "Przedwiośnia" Żeromskiego, przygotowują Marta Aksztin i Klaudia Hartung-Wójciak. Instalacje odbywają się w innych przestrzeniach teatru niż scena.

"Rodzice do Teatru!" to projekt skierowany do rodziców dzieci w wieku od 5 do 8 lat. Rodzice mogą przyjść do teatru razem ze swoim dzieckiem. Podczas gdy dorośli będą oglądać przedstawienie, ich dziećmi zaopiekuje się animatorzy z Akademii Twórczego Rozwoju "Bystrzak".

W ramach otwarcia teatru zagraliśmy spektakl "Książe i żebrak", który był tłumaczony na język migowy; odbywały się spotkania dla Seniorów oraz wspólne kolędowanie połączone z kiermaszem bombek, których dochód został przekazany dla Domu Dziecka. Nawiązaliśmy współpracę ze Szkołą Muzyczną im. T. Szeligowskiego w Lublinie, której uczniowie w każdy weekend umilają widzom czas przed spektaklami swoją grą. Prowadzimy rozmowy na temat współpracy z CSK i Centrum Kultury. Już za rok Konfrontacje Teatralne będą odbywały się również w naszym teatrze.

22 i 23 listopada w Teatrze Osterwy (po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat) ekipa telewizyjna nagrywała spektakl "Mistrz i Małgorzata" w reż. Artura Tyszkiewicza. Emisja realizacji telewizyjnej w TVP Kultura odbędzie się 26 grudnia o godz. 18:00.

Nowy rok przyniesie kolejne ciekawe wydarzenia w naszym teatrze. Czekamy z niecierpliwością na premierę "Klątw" Stanisława Wyspiańskiego i Artura Pałygi w reżyserii Marcina Libera. To wydarzenie już 14 stycznia, a po nim pracę nad kolejną premierą rozpocznie Kuba Kowalski, będzie to spektakl "Diabeł i tabliczka czekolady" na podstawie reportaży Pawła Reszki. Patronat medialny nad najbliższymi premierami objęła Gazeta Wyborcza.

Szukajcie nas również w autobasach, radiu i na billboardach!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji