Artykuły

Obiecująca premiera?

"Sceny z " Krzyszto­fa Miklaszewskiego to najbliższa pre­miera Tarnowskiego Teatru. Sztuka, in­spirowana legendarną "Umarłą klasą" Tadeusza Kantora, grana będzie w I Li­ceum Ogólnokształcącym - tym samym, do którego przyszły mistrz uczęszczał jako gimnazjalista.

Krzysztof Miklaszewski, malarz, dramaturg, scenograf i reżyser, dawny aktor teatru "Cricot 2" do "Umarłej klasy" już sięgał, wystawiając ją w Ośrodku Teatralnym Gardzienice w roku 2002, w ramach tzw. Akademii. "Sceny..." od razu wzbudziły duże emocje: jedni zarzucali Miklaszewskiego "bezczelność" i "nadużycie", inni odnosili się do samej próby "ocalenia" prze­kazu Kantora z dużą sympatią. Teraz Mikla­szewski nie "gra Kantora", lecz "gra z Kanto­rem; jak sam mówił "To "Umarła klasa" inne­go pokolenia, tyleż "umarła", co "żywa", bo "młoda", "kolorowa", "aktualna", nie "po pierwszej wojnie", ale "po Afganistanie", nie "po kryzysie awangardy", a "po punkowej fali".

Jakie więc okażą się w końcu "Sceny z uma­rłej klasy"? Rzecz zapowiada się bardzo intere­sująco i będzie to pewnie jedyna kantorowska inscenizacja, przygotowana w Polsce w ramach obchodów Roku Kantora, w 90. rocznicę uro­dzin i 15. rocznicę śmierci mistrza. W Tarnowie planowany jest również pokaz filmów K. Mikla­szewskiego o Kantorze, spotkanie poświęcone książkom o mistrzu, we foyer teatru po raz pierw­szy zaprezentowana zostanie korespondencja Miklaszewskiego z Kantorem, zaś Muzeum Okręgowe przypomni jego niektóre prace.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji