Artykuły

Warszawa. Premiera komedii "Szabasowa dziewczyna"

14 stycznia Teatr Żydowski zaprasza na kolejną premierę poza dotychczasową siedzibą przy Placu Grzybowskim. Komedia "Szabasowa dziewczyna" w reż. Marcina Sławińskiego wystawiana będzie w dniach 14-16 stycznia i 10-12 lutego gościnnie w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Zakochany mężczyzna boi się ponownego związku. Zakochana w nim dziewczyna pragnie go, ale jest katoliczką, a on jest Żydem. Dramat? Nie. Raczej urocza, zabawna komedia romantyczna. Autorem "Szabasowej Dziewczyny" jest amerykański dramaturg Daniel Simon, o którym jego uczeń Woody Allen powiedział: "To, co wiem o komedii, nauczyłem się od Daniela". Sztukę reżyseruje Marcin Sławiński, którego przedstawienia od lat bawią warszawską publiczność Kwadratu, Komedii i Capitolu. Sztuka "The Convertible Girl" jest prezentowana w ramach umowy zawartej z SAMUEL FRENCH, INC.

Data premiery: 14 stycznia

Terminy popremierowe: 15-16 stycznia, 10-12 lutego

(spektakle wystawiane są codziennie o 19.00, w niedziele o 18.00)

Miejsce: Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa 141A

Bilety: 40-60 zł

Rezerwacja biletów pod numerem tel.: (22) 526 20 34, (22) 526 20 32, (22) 850 64 50 lub 51 i bow@teatr-zydowski.art.pl oraz online www.teatr-zydowski.art.pl

Biogram reżysera:

MARCIN SŁAWIŃSKI. Absolwent Wydziału Aktorskiego i Wydziału Reżyserii PWST w Warszawie, przez 10 lat aktor Teatru Narodowego, zajął się następnie wyłącznie reżyserią.

Zrealizował 100 spektakli w ponad dwudziestu polskich i zagranicznych teatrach. Reżyseruje niemal wyłącznie sztuki współczesne, specjalizuje się w komediach. Spod jego ręki wyszły polskie prapremiery takich szlagierów jak m. in. "Mayday", "Okno na parlament", "O co biega", "Wszystko w rodzinie", "Zbrodnie serca", "Szalone nożyczki", "Przyjazne dusze" czy "Mayday II" (w Kwadracie), a także "Mój przyjaciel Harvey", "Pół żartem, pół sercem", "Nie teraz, kochanie" i "Zwariowana terapia" (w Komedii) oraz "Dajcie mi tenora" i "Hawaje" w Capitolu. Reżyserował komedie Ayckbourne'a, Frayna, Shaeffera, Gombrowicza, Mrożka, a przede wszystkim - Aleksandra Fredry.

Poproszony o wymienienie najważniejszych spektakli, podaje debiutancką "Zamianę" Claudela w Teatrze Małym i "Spróbujmy jeszcze raz" Schisgalla z W. Zborowskim i P. Wawrzeckim, która rozpoczęła jego współpracę z Kwadratem, spektakle "peerelowskie" czy raczej "antypeerelowskie": "Róbmy swoje", "Mandat", "Kompot", "Nagi król" i "5 dni Lemuela Gulliwera", a także "mądre komedie" - "Seksualne perwersje w Chicago" Mameta, "Sztukę" Y. Rezy, "Pokój stołowy, "Pokój Marvina", "Klub cmentarny", "Prawdę" i sztuki Wojciecha Tomczyka - "Komedia romantyczna", "Zaręczyny" (2015) i oczywiście wielokrotnie nagradzany dramat "Wampir" z 2003 r.

Reżyserował operetki, spektakle teatru TV, Polskiego Radia i serial komediowy. Był kierownikiem artystycznym warszawskiego Teatru Kwadrat oraz łódzkiego Teatru Powszechnego. Za aktorstwem nie tęskni, o dyrektorowaniu nie marzy, uważa, że reżyserowanie w teatrze to najlepsze co mu się mogło w życiu zawodowym przytrafić.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji