Artykuły

Łódź. Monodram na podstawie "Lampionów" Bondy

W piątek i sobotę (16 - 17 grudnia) o godz. 19 w Teatrze Jaracza odbędzie się prapremiera monodramu Roberta Latuska "Aszkenazy, menel z Łodzi". Na widowni usiądzie Katarzyna Bonda.

Spektakl powstał w ramach projektu "Nie czekamy - gramy", który ma promować pomysły aktorów Jaracza. Latusek, który jest miłośnikiem kryminałów, zaproponował dyrektorowi artystycznemu Sebastianowi Majewskiemu inny tytuł, na podstawie powieści skandynawskiego autora. - Pomysł pojawił się w trakcie rozmowy sezonowej. Scenariusz był już prawie gotowy, kiedy żona doniosła mi, że Katarzyna Bonda pisze powieść kryminalną, której fabuła osadzona jest w Łodzi. Zmieniłem zdanie - opowiada Latusek. - Pisarka zgodziła się na udostępnienie wstępnej wersji książki. Scenariusz zaakceptowała bez zastrzeżeń.

Potencjał Łodzi

Z mnogości bohaterów "Lampionów" Latusek wybrał na bohatera prowadzącego taksówkarza Roberta, który pojawia się w powieści pod pseudonimem wykorzystanym w tytule monodramu. Aktor wcieli się w różne role, m.in. Ptysia i Mateusza. Jako narrator będzie opowiadał o postępach w śledztwie Saszy Załuskiej, głównej bohaterki tetralogii kryminalnej Bondy. - Napisanie scenariusza na podstawie tak wielowątkowego dzieła nie było łatwe. Zachowałem chronologię, ale z wielu postaci musiałem zrezygnować - mówi autor. - Powstało kilkanaście wersji tekstu. Gdybym miał w jednym zdaniu odpowiedzieć, co jest tematem spektaklu, powiedziałbym, że jest nim potencjał Łodzi: ludzki, architektoniczny, historyczny, często niewykorzystywany. Mam nadzieję, że miłość do tego miasta, w którym mieszkam od 20 lat, będzie widoczna.

Wspólne dzieło

Latusek jest doświadczonym scenarzystą. Pisał scenariusze do seriali, m.in. "Na Wspólnej", "Samo życie", "Tancerze", "Galeria", "Życie nad rozlewiskiem".

W realizacji spektaklu pomogli pracownicy Teatru Jaracza. Przestrzeń zaaranżował Grzegorz Nowak, fotograf. Makietę miasta stworzą na scenie podesty ustawione tak, by przywodzić na myśl kwartały lub dachy budynków. Dużą rolę odgrywać będą multimedia, przygotowane przez Olafa Makiewicza. Muzykę (industrialną, kojarzącą się z kryminałem) stworzył Waldemar Osiecki.

Bonda na żywo

"Aszkenazy, menel z Łodzi" trwa godzinę. Bilety kosztują 38 i 25 zł. Przed piątkową premierą o godz. 17 w górnym foyer teatru z fanami spotka się Katarzyna Bonda. Z autorką porozmawia Dariusz Pawłowski z "Dziennika Łódzkiego". Wstęp jest bezpłatny, zaproszenie do odebrania w kasie teatru lub mailowo (promocja@teatr-jaracza.lodz.pl).

Po spektaklu rozpocznie się wernisaż wystawy "Genius loci". W fotograficznym projekcie wzięło udział 17 twórców, m.in. Kamila Sammler, aktorka Teatru Jaracza. Tematem jest Łódź - jej architektura, ale też portrety mieszkańców.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji