Artykuły

Toruń. Rozpoczęły się Dni Grzegorza Ciechowskiego

Koncertem "Obywatel GC, Tak Tak 2.0" i nadaniem placowi przed Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki imienia muzyka zainaugurowano w czwartek Dni Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu. Wystąpili m.in. laureaci Nagrody Artystycznej Miasta Torunia z ubiegłych lat.

W tym roku obchodzona jest piętnasta rocznica śmierci artysty. Z inicjatywy Galerii Rusz przed CKK Jordanki stworzono mural poświęcony liderowi zespołu Republika. Współtworzyli go mieszkańcy Torunia. Akcja plastyczna poprzedziła uroczystość nadania placowi przed Jordankami imienia muzyka.

- Niedawno CKK Jordanki zostały uznane za jeden z "7 Cudów Polski". Tym samym była dla nas twórczość Grzegorza Ciechowskiego. Pamiętamy o nim i jego dorobku, stąd, po raz trzeci w Toruniu obchodzimy jego dni. Stworzył on jedno z najciekawszych zjawisk w dziejach polskiej muzyki" - mówił podczas odsłonięcia obelisku przed salą koncertową prezydent Torunia Michał Zaleski.

Autorką formy przestrzennej jest Małgorzata Mikielewicz. Decyzję o nazwaniu placu imieniem Grzegorza Ciechowskiego podjęli toruńscy radni.

- Jest mi trochę niezręczne przemawiać w imieniu Grzegorza, bo był on niezwykle skromnym człowiekiem i z wielką pokorą przyjmował wszelkie wyróżnienia. Nadanie imienia mojego męża placowi w centrum miasta, uważam za niezwykły wyraz pamięci o nim - mówiła żona Ciechowskiego Anna Skrobiszewska.

Jednocześnie zadeklarowała, że rodzina będzie chciała pokazywać coraz więcej rzeczy związanych z muzykiem.

- Przegrzebiemy rodzinne archiwa i pokażemy to, co mąż tworzył i co jest dla nas bardzo wartościowe. Na początku było dla mnie trudne przyjmowanie piosenek Grzegorza w innym wykonaniu. Cieszę się jednak, że młodzi twórcy po nie sięgają. Od nich zależy to, w jaki sposób będą interpretowali poszczególne utwory - dodała Skrobiszewska.

Pierwszy dzień obchodów zwieńczył koncert w CKK Jordanki. Za jego artystyczną wymowę odpowiadał Andrzej Smolik. Na scenie zaprezentowali się m.in. laureaci Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego: Piotr Rogucki, Mela Koteluk, Julia Marcell, Misia Furtak i Błażej Król, a także Skubas i raper Miuosh. Sala wypełniona była po brzegi, a artyści w twórczy sposób zinterpretowali album "Tak! Tak!" Obywatela G.C. z 1988 roku, który wybrzmiał w całości.

Zgromadzeni usłyszeli dodatkowo m.in. utwory "Paryż-Moskwa 17.15 (czyli mimowolne podróże kochanków)" i "Tak długo czekam (czyli Ciało)".

- Obywatel G.C. jest toruński. To tu przyjechał w 1976 roku studiować polonistykę, a potem tworzył w sposób wyjątkowy, oszałamiający i perfekcyjny. Będziemy z nim nie tylko przez te cztery dni, ale przez cały rok - do kolejnej edycji - zadeklarował podczas koncertu Michał Zaleski.

Dni Grzegorza Ciechowskiego potrwają w Toruniu do 18 grudnia. W kolejnych dniach odbędzie się m.in. spotkanie z Anną Sztuczką i Krzysztofem Janiszewskim - autorami książki "My lunatycy. Rzecz o Republice" (piątek 16 grudnia), a także giełda winylowa i koncert pamięci Grzegorza Ciechowskiego w toruńskim klubie "Od Nowa" (sobota 17 grudnia). Zaplanowano też spotkanie z Andrzejem Świetlikiem i wernisaż wystawy "Ciechowski-Świetlik" w Centrum Sztuki Współczesnej (niedziela 18 grudnia).

Grzegorz Ciechowski (1957-2001) był liderem zespołu Republika, muzykiem, kompozytorem, autorem tekstów. Przez lata związany był z toruńską "Od Nową", w której formacja debiutowała. Występował także jako Obywatel G.C. Pisał również teksty do utworów innych wykonawców m.in. zespołu Lady Pank.

--

Na zdjęciu: koncert Republiki, 1999 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji