Artykuły

Katowice. Rozstrzygnięto konkurs na jednoaktówkę po śląsku

W Teatrze Korez w Katowicach w czwartek odbyła się gala finałowa 6. edycji Konkursu na Jednoaktówkę po śląsku. Zaskoczenia nie było. Po raz kolejny zwycięzcą został Marcin Melon.

- Witamy wszystkich gości, którzy przybyli na galę. Przypominam - uczestnicy konkursu mieli za zadanie napisać sztuki w "zakamuflowanym języku" - żartował Waldemar Szymczyk z Imago PR, jeden z jurorów konkursu, który wspólnie z Rafałem Czechowskim prowadził wieczór. - Obrady w tym roku były bardzo burzliwe. Nie udało nam się wybrać 10 prac - jak zwykle - ale 11. Bo ich poziom był wyjątkowo wysoki - dodał Szymczyk. Oceniono 31 nadesłanych tekstów.

Jednoaktówka po śląsku według "Rodziny Adamsów"

Zwycięzcą tegorocznej edycji Konkursu na Jednoaktówkę został anglista Marcin Melon [na zdjęciu] za sztukę "Rodzina Adamskich", inspirowaną kultową "Rodziną Addamsów", ale i nawiązującą do aktualnej rzeczywistości w naszym kraju. W ubiegłym roku też tryumfował właśnie Melon. Jego kariera zaczęła się kilka lat temu, kiedy to wszyscy zaczytywali się "Komisorzem Hanusikiem" - pierwszą powieścią kryminalną w gwarze. - Z zawodu jestem nauczycielem, po godzinach lubię pisać po śląsku - mówił Melon.

Jednoaktówki o wojnie i o świniobiciu

Drugą nagrodę dostał debiutujący w konkursie Ireneusz Widera za jednoaktówkę "Stracili się" o dramatycznej historii z czasów II wojny światowej. - Jestem debiutantem potrójnym. Po raz pierwszy wysłałem coś na jakiś konkurs, po drugie - po raz pierwszy napisałem sztukę, po trzecie - po śląsku - mówił. Trzecie miejsce zdobył Grzegorz Sztoler za obyczajowy tekst "Swiniobici". Autor, podobnie jak zwycięzca Marcin Melon, systematycznie nadsyła teksty na konkurs na jednoaktówkę po śląsku i pisze w gwarze.

Pozostałych osiem osób zostało wyróżnionych - zostali wywołani na scenę i otrzymali skromne upominki. Wielu nagrodzonych przystąpiło o konkursu po raz kolejny. Byli wśród nich m.in. katowicki pisarz Wojciech Szwiec, poeta Krystian Gałuszka, reżyser Maciej Dziaczko oraz Joanna Sodzawiczny, aktorka z amatorskiego Teatru Naumionego z Ornontowic, który specjalizuje się w spektaklach po śląsku. Po odczytaniu werdyktu przez jurorów, aktorzy śląskich scen odczytali na głos trzy nagrodzone teksty.

Pomysłodawcą konkursu jest Ingmar Villqist, kolejny z jurorów, który oczywiście również był obecny w Korezie tego wieczoru. - Jestem zachwycony faktem, że tak wspaniałe prace nadsyłacie państwo na konkurs. Posługujecie się piękną śląszczyzną. Serdecznie gratuluje i cieszę się, że chcecie z nami być. Razem tworzymy silną wspólnotę - mówił Villqist.

Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego, również juror przypomniał, że jednoaktówki nadsyłane na konkurs są niezłym materiałem dla teatrów niezależnych, których propozycje uzupełniają profesjonalne produkcje po śląsku. - Czekam wciąż na "epicki" spektakl na podstawie tekstu wyłonionego w ramach konkursu. Może w przyszłości się to wydarzy - mówił dyrektor.

Mirosław Neinert, dyrektor Korezu i także juror, zaapelował żartobliwie do autorów, by nie wysyłali tekstów w ostatnich dniach trwania konkursu. Piotr Zaczkowski, ostatni z jurorów zauważył, jak dużą inspiracją dla piszących jest historia. - Mam nadzieję, że dożyjemy dwudziestej i kolejnych edycji. Podczas sporów o werdykt razem z kolegami jurorami przypominam sobie, że mieszkać na Śląsku to znaczy mieszkać w pamięci. Cieszę się, że mogę czytać kolejne biografie i opowieści po śląsku - mówił.

Nowa książka z najlepszymi jednoaktówkami

Aby tradycji konkursu stało się zadość, wydrukowana została również książka z najlepszymi jednoaktówkami. - Znalazło się w niej tym razem nie 10, ale aż 12 prac z ubiegłorocznej edycji konkursu, ponieważ jeden z autorów - Roman Kocur - napisał tryptyk o Wojciechu Korfantym i publikacja tylko jednej części osłabiałaby wymowę całości. Tytuł książki "Bydzie lepij" nawiązuje do zwycięskiej pracy Marcina Melona, nagrodzonej rok temu. Na nietypowej okładce umieszczono pomnik Buddy. Książkę, wydrukowaną w ilości 1000 egzemplarzy, można było nabyć bezpłatnie podczas gali finałowej.

*** Organizatorami 6. edycji Konkursu na Jednoaktówkę po śląsku byli: Imago Public Relations, Instytucja Kultury Katowice - Miasto Ogrodów, Regionalny Instytut Kultury w Katowicach oraz Gazeta Wyborcza Katowice.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji