Artykuły

Wrocław. Zamknięcie ESK 2016 w weekend 15-18 grudnia

Na zakończenie obchodów roku Europejskiej Stolicy Kultury Chris Baldwin przygotowuje ostatnie wielkie widowisko - "Niebo" w Hali Stulecia. Poza tym w dniach 15-18 grudnia na wrocławian czeka ponad setka wydarzeń, większość bezpłatnych. Przyjadą Małgorzata Foremniak, Arkadiusz Jakubik i Robert Więckiewicz.

Europejską Stolicę Kultury we Wrocławiu będziemy żegnać już za półtora tygodnia. - Weekend zamknięcia nie będzie weekendem zamykającym Europejską Stolicę Kultury - zapowiada Krzysztof Maj, dyrektor generalny ESK 2016. - Rozdamy tysiąc voucherów na wydarzenia kulturalne w 2017 roku. Za złotówkę będzie je można wymienić wE wrocławskich instytucjach kultury.

Zamknięcie ESK. "Niebo" w Hali Stulecia

Chris Baldwin, kurator ds. performance, który wymyślił także ubiegłoroczne "Mosty", ceremonię otwarcia ESK oraz czerwcowe "Flow, teraz przygotowuje widowisko w Hali Stulecia. "Niebo" ma być opowieścią o trzech pokoleniach kobiet, wrocławianek, ucieleśniających historię miasta. Wystąpi ponad 200 wykonawców, pojawią też akcenty znane z poprzednich widowisk, w tym stalowe konstrukcje Duchów Wrocławia, które były głównym elementem ceremonii otwarcia ESK.

"Niebo" zostanie zaprezentowane trzykrotnie (piątek i sobota 16 i 17 grudnia), wstęp jest bezpłatny, należy wcześniej odebrać darmowe wejściówki - ostatnia pula będzie rozdawana w poniedziałek 12 grudnia.

Zamknięcie ESK. Literatura

Ale to nie wszystko. W Hali Stulecia odbędzie się także "Słuchowisko", w którym udział wezmą Małgorzata Foremniak, Arkadiusz Jakubik i Robert Więckiewicz. Będą czytać utwory Sławomira Mrożka w całości.

- My nie mówimy o zakończeniu, Wrocław jest Światową Stolicą Książki UNESCO do kwietnia 2017 roku - mówi Irek Grin, kurator ESK ds. literatury. - Myśląc o tym wydarzeniu szliśmy tropem tego, co wrocławianie naprawdę lubią. Postanowiliśmy rozszerzyć formułę Europejskich Nocy Literatury, w których udział wzięły tysiące osób.

Aktorzy nie będą czytać sami. Publiczność przybierze rolę chóru komentującego tekst oraz twórcy efektów dźwiękowych. - Nikogo do niczego nie będziemy zmuszać, zapraszamy także tych, którzy chcą być jedynie obserwatorami - zapewnia Grin. - Mam jednak nadzieję, że ludzie, którzy przyjdą do Hali Stulecia będą komentować te teksty w iście mrożkowskim duchu. Pomysł wziął się z mojego przekonania, że literatura nie może być gorszą siostrą innych sztuk. Skoro mogą być koncerty muzyki na żywo, to może być i literatura czytana na żywo.

Wydarzenie zacznie się w niedzielę 18 grudnia o godz. 16. Bezpłatne wejściówki można odbierać w Barbarze i Imparcie od godz. 12 w piątek 9 grudnia. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie cztery bilety.

Zamknięcie ESK. Muzyka i opera

W programie dni zamykających rok ESK nie mogło zabraknąć wydarzeń muzycznych. Zacznie się Festiwalem Przyjaźni (czwartek 15 grudnia, godz. 18), czyli urodzinowym koncertem zespołu OCN. Kapela będzie świętować 15-lecie z zaprzyjaźnionymi muzykami: zespołami Happysad, Raz Dwa Trzy, Muchy oraz z Lechem Janerką, Moniką Borzym, Olafem Deriglasoffem i Jamalem.

Wrocławskich muzyków będzie można posłuchać także na ósmej edycji festiwalu WROsound (16-17 grudnia). - To impreza dla osób otwartych na nowe dźwięki i niecodzienne muzyczne kolaboracje - mówi Łukasz Głośny, dyrektor artystyczny. Zagrają m.in. Pink Freud, A_GIM, Legendarny Afrojax i We Draw A. Nowością będzie silent concert (koncert w ciszy ze słuchawkami na uszach) w Barbarze.

Ostatnią pieśń zaśpiewa Chór Komentujących Wrocławian (niedziela, 18 grudnia, godz. 16), grupa warsztatowa "Samoróbka" zagra na instrumentach wykonanych własnoręcznie pod okiem Pawła Romańczuka z "Małych Instrumentów" (niedziela, 18 grudnia, godz. 18 i 20.30), a Chór NFM pod batutą Agnieszki Franków-Żelazny, kuratorki ESK ds. muzyki, będzie świętować dziesięciolecie (niedziela, 18 grudnia).

Z kolei Opera Wrocławska w koprodukcji z Łotewską Operą Narodową wystawi premierowo "Trubadura" Verdiego (16-18 grudnia, bilety od 20 zł). - Przygotowaliśmy także wydarzenia dodatkowe - mówi pełnomocnik dyrektora Opery, Ewa Filip. - Pierwsze jest ukłonem w stronę byłej dyrektor Opery, Ewy Michnik, która jest również jednym z kuratorów ESK. W foyer będzie można obejrzeć poświęconą jej wystawę. Tam również odbędzie się pierwszy z cyklu kameralnych koncertów.

W dni premierowych wystawień "Trubadura" (godz. 14) wrocławianie będą mieli możliwość bezpłatnego zwiedzania Opery i zajrzenia w niedostępne na co dzień miejsca. Liczba miejsc jest ograniczona (ok. 50 osób), można zapisywać się na miejscu. Później takie wycieczki raz w miesiącu w wybrany poniedziałek.

Zamknięcie ESK. Sztuka

Weekend zamknięcia ESK ma upłynąć pod hasłem "Dni otwarte dla sztuki".

Będzie można bezpłatnie zwiedzić głośne wystawy: "Photography Never Dies" na Dworcu Głównym PKP, "Wrocław 1945-2016" w Centrum Historii Zajezdnia oraz "Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, Architektura, Modernizm" w Muzeum Architektury, natomiast opłata za wstęp na "Summer Rental" w Pawilonie Czterech Kopuł i "Wrocławską Europę" w Muzeum Narodowym będzie symboliczna (1-3 zł).

Zamknięcie ESK. Wydarzenia uliczne

Również ulice i place w centrum miasta mają zmienić się w sceny artystycznych pokazów dla dzieci i dorosłych.

W sobotę (godz. 17 i 19) oraz niedzielę (godz. 19) na placu przed Dworcem Głównym PKP Teatr Snów z Gdańska zaprezentuje historię żyjącego na pograniczu marzeń i rzeczywistości człowieka-giganta.

Od piątku do niedzieli (godz. 12-18) na Placu Gołębim na wrocławskim Rynku bożonarodzeniową tradycję wspólnego kolędowania będą starali się przywrócić kolędnicy ze Lwowa. Zaproszą wrocławian do wspólnej zabawy.

Z ulicy Świdnickiej w kierunku gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego kilkakrotnie przejdzie parada Teatru Klinika Lalek - w pochodzie wezmą udział artyści, lalki oraz wielkie zwierzęce marionety, w tym lew, słoń i żyrafa. Finałowy pokaz odbędzie się przy pomniku Szermierza na Placu Uniwersyteckim.

Natomiast pomiędzy mostami Piaskowym i Pokoju można będzie przejść się Ścieżką Światła - artystyczną odsłoną Bulwaru Dunikowskiego.

Udział we wszystkich plenerowych wydarzeniach jest bezpłatny.

Zamknięcie ESK. Jedzenie

Między jednym wydarzeniem a kolejnym warto odwiedzić wybrane lokale gastronomiczne. - Udało nam się zaprosić 14 kawiarni i restauracji, by przygotowały dania z Wrocławskiej Książki Kucharskiej, która powstała w oparciu o przepisy nadesłane przez wrocławian - mówi Dominika Kawalerowicz, kierowniczka działu programowego ESK.

Będzie można skosztować pasty jajecznej Dziadka Karola, Cesarskiego Przysmaku, czyli ciasta drożdżowego z cynamonową kruszonką, kiesełyci z ziemniakami, czyli łemkowskiego żuru owsianego, pomidorowej z Oporowa, Śląskiego Nieba, czyli schabu z suskąsechlońską i blinów gryczanych z creme fraiche.

Warto zajrzeć m.in. do Bema Cafe, Borówki, Etno Cafe w hotelu OVO, Szynkarni, Mamy Manousch, Mleczarni i Machiny Organiki. Książkę wydaną przez ESK można kupić w Barbarze.

Zamknięcie ESK. Informacje

Szczegółowe informacje o wydarzeniach i biletach można znaleźć na wroclaw2016.pl, w infopunkcie Barbara przy ul. Świdnickiej 8 oraz bezpłatnych informatorach kulturalnych dostępnych w większości miejsc związanych z kulturą we Wrocławiu.

W dniach 16-18 grudnia w centrum miasta i okolicach Hali Stulecia będzie działać także 10 dodatkowych infopunktów, gdzie - podobnie jak w trakcie weekendu otwarcia - zagrają wrocławscy muzycy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji