Artykuły

Warszawa. Podstawny i Semenowicz kontra "Bolesław Śmiały"

Dziś o 19.00 w Instytucie Teatralnym odbędzie się drugie spotkanie z cyklu "Nikt mnie nie zna. Wyspiański". Tekstowi "Bolesława Śmiałego" przyjrzą się w czytaniu performatywnym reżyser Maciej Podstawny i dramaturg Dorota Semenowicz, a także - podczas dyskusji "Politycy w zakrystii" - Ludwik Dorn i Andrzej Leder.

W 1079 roku wybuchł w Polsce spór między władzą kościelną a świecką. W efekcie jeden z pierwszych polskich królów, Bolesław zwany Śmiałym, kazał zabić biskupa Krakowa Stanisława ze Szczepanowa. Wyspiański przedstawił ten konflikt z obu perspektyw, w "Bolesławie Śmiałym" opowiadając go z punktu widzenia króla, w "Skałce" oddając głos kapłanowi. Twórców czytania - reżysera Macieja Podstawnego i dramaturga Dorotę Semenowicz - interesuje zły, skupiony na władzy i wrogi ludowi król, który za swoją zbrodnię zapłacił utratą korony i wygnaniem. To mit, który wytyczył szlaki polskiej historii. Historia mordu króla na biskupie, a więc historia długu, który świat świecki spłaca Kościołowi. To mord założycielski, który ukształtował relacje między państwem a Kościołem, zdeterminował pojęcie narodu polskiego, odciskając się piętnem także na procesach modernizacji i zmaganiach z nowoczesnością. To polski grzech pierworodny. Wciąż tkwimy w odrętwieniu, bojąc się Stanisławowej klątwy.

Tuż po czytaniu, które rozpocznie się o 19:00, zapraszamy na godz. 20:30 na dyskusję "Politycy w zakrystii". Co zabójstwo biskupa Stanisława mówi o podstawach polskiej konstrukcji społeczno-politycznej? Czy był to symboliczny mord założycielski, który zadecydował o charakterze polskiego narodu, polskiej polityki i jej zmaganiach z nowoczesnością? Dlaczego religia jest w Polsce uważana za hamulec w procesach modernizacji? Czy granicę między Państwem a Kościołem należy wyznaczyć na nowo? A może Kościół katolicki jest w Polsce instytucją szczególną i powinien mieć silny głos w dyskusji publicznej? Jakie zmiany w relacjach Państwo - Kościół są możliwe? Czy w ogóle któraś ze stron jest na nie gotowa? Na wszystkie te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy dyskusji: Ludwik Dorn i Andrzej Leder. Spotkanie poprowadzi Dorota Semenowicz.

Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji