Artykuły

Białystok. W Operze premiera "Kota w butach"

Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza małych i dużych na magiczną bajkę muzyczną "Kot w butach" w reżyserii Bernardy Bieleni, realizowaną w oparciu o doskonały tekst Hanny Januszewskiej.Premiera już w niedzielę 4 grudnia.

To znana historia, ale opowiedziana trochę inaczej. Można w niej doszukać się wątków historycznych i nawiązań literackich do "Zemsty" A. Fredry.

- "Marzeń się nie trzeba wstydzić, rzecz w tym, co w marzeniach widzisz. Jeśli piękne masz marzenia, w rzeczywistość je przemieniaj" - tekst z "Kota w butach" może być mottem mojej pracy nad tą inscenizacją - mówi Bernarda Bielenia, reżyser. - Wspólnie z Damianem Tanajewskim, dyrektorem Opery i Filharmonii Podlaskiej, zmontowaliśmy zespół marzeń pracujący nad tym spektaklem. Za muzykę jest odpowiedzialny uznany duet - Piotr Nazaruk i Jan Stokłosa (współpracujący z artystami formatu Anny Marii Jopek, Doroty Miśkiewicz, Kuby Badacha, Natalii Przybysz i wielu innych współcześnie występujących wokalistów, a także chórem TGD). Ruch sceniczny to kolejny atut współczesnej formy tej realizacji, bo odpowiedzialny za choreografię jest Maciej Florek, znany jako "Gleba" (laureat i juror programu "You can dance") - doskonały tancerz i choreograf. Scenograficzną stronę widowiska stworzył Jan Polivka, a jego poczucie przestrzeni wywodzące się z Czech umożliwi aktorom wykorzystanie środków dostępnych dla teatru aktorskiego i lalkowego. Zespół aktorski to w większości absolwenci Akademii Teatralnej (Wydziału Sztuki Lalkarskiej), z jednym wyjątkiem - Rafała Supińskiego z OiFP. Zmiana kostiumu pozwoli na odgrywanie wielu ról, a wiele scen będzie odegranych w maskach (w jednej ze scen zobaczymy też lalki). Znana z bajki postać czarodzieja tu również zachwyci paroma trickami tak, że kiedy na skutek przebiegłości tytułowego kota zamieni się w mysz, zatęsknimy za jego obecnością. Udział muzyków, którzy "na żywo" będą towarzyszyć poczynaniom aktorów tworzy wspaniałe warunki dla odbioru barwnej, dynamicznej i bajkowej fabuły, której główny wątek stanowi historia miłosna dworskiej córki szlachcica - Zosi i biednego osieroconego przez młynarza właściciela kota - Jasia. Na drodze zakochanych staje Bombasta - czarodziej, który proponuje jej zamążpójście. Wszystko kończy się jak w tradycyjnej baśni - weselem. Ale nie zdradzajmy wszystkiego.

- Nie byłbym sobą, gdyby ta bajka nie była taneczna - mówi Maciej Florek, choreograf. - W "Kocie w butach" są dwie obsady, co znaczy, że będą dwa Koty i że będą one zupełnie różne. Staram wyciągnąć z każdego aktora to, co jest dla niego najbardziej atrakcyjne w roli. Michał Jarmoszuk pracuje bardziej formą "do środka", woli mruczeć i przymilać się pod nogami, ma talent komiczny, Miłosz Pietruski jest z kolei sportowcem, nie boi się ryzyka, wskakuje na wszystkie możliwe drabiny i koła młyńskie. Te różnice będę starał się wykorzystać. Lubię taki efekt, kiedy - w zależności od obsady - mamy dwa różne spektakle, w inny sposób zagrane. Bombasta jest dla mnie zagadką. Będę starał się zrobić z niego czarodzieja nie tylko sztuczkami magicznymi. Spróbuję stworzyć iluzję, że unosi się w powietrzu. Chciałbym, żeby pokazywał, że potrafi być prawdziwym czarodziejem w teatrze. Przy sprawności aktorskiej Rafała Supińskiego będziemy starać się zrobić z niego największego maga na świecie. Bombasta ma w swojej naturze pierwiastek trochę straszny: potrafi strzelać ogniem z palców, wyczarowywać różne przedmioty. Myślę, że będzie robić duże wrażenie.

01 opera 291116

Zdaniem Bernardy Bieleni, historia "Kota w butach" jest tak uniwersalna, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

- Wszyscy potrzebujemy takiego kota na różnych etapach swojego życia, kogoś, kto pomoże nam wierzyć w marzenia, kto będzie nas do tego zachęcał - mówi Bernarda Bielenia. - I o tym jest ta bajka.

Do końca roku, poza premierą, "Kota w butach" będzie można obejrzeć 6 oraz 13-16 grudnia (spektakle szkolne) a także w weekend 17-18 grudnia. Od 11 stycznia grany będzie do końca sezonu. Zapraszamy!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji