Artykuły

Warszawa. Dwa pokazy w Studium Teatralnym

Studium Teatralne zaprasza na działania "Jak umierają zające" oraz "Prywatna inwentaryzacja" w wykonaniu grupy Ja Ja Ja Ne Ne Ne.

"Jak wytłumaczyć czym jest obraz martwemu zającowi" - performens Josepha Beuysa z 1956 roku trwał trzy godziny, podczas których widzowie mogli obserwować przez okno galerii artystę chodzącego od obrazu do obrazu z martwym zającem na rękach. Nigdy nie dowiemy się, co Beuys szeptał martwemu zającowi do ucha. Performens był częścią cyklu prac poświęconych tematowi definicji sztuki i być może najważniejszą z nich.

Łącząc dwie bardzo różne formy prezentacji, będące wynikiem indywidualnych procesów poszukiwań performatywnych Magdalena Tuka i Anita Wach (JJJNNN) badają ideę znikania wobec poczucia istnienia przyjmując osobę niemieckiego artysty Josepha Beuysa jako wyimaginowanego mentora projektu.

Wychodząc od idei "choreografii ukrytego" "Prywatna Inwentaryzacja" - o charakterze rytuału, oparta na zadaniowych, prostych akcjach - czerpie z niejasnych, osobistych wspomnień performerek. Temat ofiary własnej i ciągłej transformacji przewodzi części 'Jak umierają Zające' (na zdjęciu) - multimedialnej, postdramatycznej konfrontacji Mitu i jego osobistego przełożenia.

"Prywatna Inwentaryzacja" i "Jak umierają Zające" powstały w ramach Stypendium Ministra Kultury.

Data: 8 i 9 grudnia (czwartek i piątek), g. 19.00

Miejsce: Studium Teatralne, Lubelska 30/32, Warszawa

Bilety: 25 zł (normalny), 15 zł (ulgowy)

Rezerwacje: steatralne@gmail.com

Prezentacja realizowana dzięki wsparciu finansowemu Urzędu m.st. Warszawy

Ja Ja Ja Ne Ne Ne

Założycielkami zespołu są Anita Wach i Magdalena Tuka. Dwie artystki o różnym doświadczeniu, głównie koncentrującym się wokół teatru i tańca. Wspólne działania stały się inspiracją do założenia stowarzyszenia pod nazwą Ja Ja Ja Ne Ne Ne.

Magda Tuka | aktorka, performerka, producentka

Ukończyła studia magisterskie na warszawskiej Akademii Teatralnej, otrzymała dyplom Aktora Dramatu w ZASPie, przez 10 lat pracowała w warszawskiej grupie Studium Teatralne jako aktorka i prowadząca warsztaty, spektakle ST pokazywane były w wielu krajach Europy i Ameryki Południowej. Po odejściu ze Studium pracowała z interaktywną grupą teatralną The Other Way Works pokazując spektakle w Anglii, następnie ze słoweńskim kolektywem artystycznym Via Negativa, jest stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Wyszehradzkiej, rezultatem czego było powstanie jej dwóch ostatnich przedstawień, które znajdują się obecnie w repertuarze Ja Ja Ja Ne Ne Ne.

Anita Wach | tancerka, performerka, choreografka

Anita przez 7 lat pracowała jako tancerka w jednym z pierwszych, profesjonalnych grup tańca współczesnego w Polsce - Śląskim Teatrze Tańca, następnie głównie z warszawskim teatrem tańca Bretoncaffe oraz jako niezależna tancerka i performerka z innymi grupami i artystami. Była rezydentką PACT Zollverein, Centrum Choreografii w Essen, stypendystką Swiss Arts Council, Pro Helvetia oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Anita jest członkiem słoweńskiego kolektywu artystycznego Via Negativa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji