Artykuły

Koszalin. Rusza program "Teatr w szkole, szkoła w teatrze"

Bałtycki Teatr Dramatyczny i II Liceum Ogólnokształcące im. Wł. Broniewskiego połączyła umowa o współpracy.

"Teatr w szkole, szkoła w teatrze" - to program kulturalno-edukacyjny, który od jutra będzie realizowany przez II LO i Bałtycki Teatr Dramatyczny.

- Dużym błędem jest zakładanie, że potrzeby szkół na płaszczyźnie kulturalnej teatry spełniają wystawiając lektury. Dziś uczniowie tego nie chcą - zaakcentował Zdzisław Derebecki [na zdjęciu], dyrektor BTD. - Chcemy zachęcać młodych, by przychodzili do teatru, bo teatr jest ich pasją. To jednak wymaga wysiłku ze strony naszej, ale też ze strony szkoły.

Dlatego też wczoraj BTD i II Liceum Ogólnokształcące połączyła umowa. Obejmuje ona trzy obszary współdziałania. Będą to spotkania uczniów z aktorami BTD, podczas których aktorzy zaprezentują metody interpretacji dzieł dramatycznych, zwracając uwagę na konteksty interpretacyjne, przesłanie dramatu, punkt widzenia aktora, wcielającego się w postać sztuki teatralnej.

Drugi obszar obejmuje prowadzenie szkolnego koła teatralnego pod kierunkiem aktora BTD Artura Czerwińskiego, który wspólnie z uczniami przygotuje spektakl teatralny. Premiera w czerwcu przyszłego roku na deskach BTD.

Trzeci obszar ma charakter prestiżowy - to "Premiery dla Bronka". BTD wystawi dodatkowe, przeznaczone specjalnie dla nauczycieli, uczniów II LO i ich rodziców, spektakle premierowe, oferując bilety szkolne w cenie 16 złotych.

- To nie jest pomysł innowacyjny. Kiedy sam chodziłem do szkoły, zmuszano mnie do chodzenia do teatru. Specjalnie używam słowa "zmuszano", ale też jest tego efekt. Dziś interesuję się sztuką - powiedział Wiktor Kamieniarz, dyrektor II LO im. Wł. Broniewskiego w Koszalinie. - Nauczyciele nie mogą rezygnować z wychowania dla kultury. Moja definicja szkoły to właśnie niejednokrotne zmuszanie młodego człowieka do kultury, co owocuje później kolejnymi zainteresowaniami, pasjami.

Co ważne, w "Bronku" działa teatr, który pokazywał już swoje spektakle. - Cały sekret polega na tym, żeby mieć w gronie pedagogicznym nauczycieli z wielką pasją. Mam to szczęście, że opiekunką koła teatralnego i koordynatorem jego pracy jest Anetta Idziorek, nauczycielka języka polskiego i wielka pasjonatka teatru - powiedział dyrektor Kamieniarz.

- Drugie liceum jest pierwszym, z którym podpisaliśmy umowę o współpracy, ale mam nadzieję, że nie będzie ostatnim - podkreślił Zdzisław Derebecki, dyrektor BTD.

Na współpracę z młodzieżą cieszy się Artur Czerwiński, aktor BTD. Pod jego kierunkiem działać będzie koło teatralne. - Mamy coś do przekazania młodzieży, ale czekam też na to, co młodzi przekażą nam aktorom. Nie będzie między nami relacji uczeń-nauczyciel. Wszyscy będziemy dla siebie nauczycielami - wyjaśnił.

Umowa jest częścią większego projektu BTD, który zakłada jeszcze przeprowadzenie konkursu dla uczniów i całych klas, w którym premiowana będzie aktywność teatralna młodych widzów i promowane ich zainteresowanie teatrem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji