Artykuły

Kraków. Twórcy o najbliżej premierze w Operze Krakowskiej

W Operze Krakowskiej odbyła się konferencja prasowa, której głównym tematem była premiera opery "Don Pasquale" Gaetano Donizettiego.

W spotkaniu wzięli udział realizatorzy spektaklu: Jerzy Stuhr (reżyseria), Tomasz Tokarczyk (kierownictwo muzyczne), Mariusz Kwiecień (odtwórca roli Doktora Malatesty), Maria Balcerek (kostiumy) i Alicja Kokosińska (scenografia). Konferencję poprowadził Dyrektor Opery Krakowskiej Bogusław Nowak, który złożył serdeczne podziękowania Prezydentowi Miasta Krakowa Jackowi Majchrowskiemu za wsparcie finansowe przy realizacji premiery. Podziękował również sponsorom i partnerom Opery Krakowskiej: Kraków Airport, PKO Bank Polski, Teva Operations Poland, TAURON Dystrybucja S.A., Grupa Kapitałowa KPMG, bez których wsparcia spektakl ten nie mógłby powstać.

Twórcy spektaklu podzielili się z gośćmi swoimi refleksjami na temat pracy nad dziełem Donizettiego:

Jerzy Stuhr:

Dyrektor Bogusław Nowak długo namawiał mnie do podjęcia się realizacji operowej. Początkowo nie wiedziałem jaki typ repertuaru najbardziej by mi odpowiadał. Myśląc o swoim miejscu w świecie opery doszedłem do wniosku, że najbliższy będzie dla mnie repertuar komediowy. Taki repertuar nie jest często podejmowany przez reżyserów pracujących w operze. Poczułem, że na tym polu mógłbym podpowiedzieć zespołowi operowemu, jak wydobyć poczucie humoru i stworzyć dowcip sytuacyjny. Jako że niezbyt dobrze czytam partyturę, pomocna była moja znajomość języka włoskiego. Dla mnie, jako reżysera, zrozumienie słowa jest najważniejsze. Dzięki temu mogłem nawiązać wspólny język z wykonawcami. (...) Kolejnym magnesem, który przyciągnął mnie do opery był fakt, że wyrosłem z takiego rodzaju teatru, teatru totalnego, działającego na widza wszystkimi możliwymi efektami. (...) Taki teatr tutaj znalazłem. To jest mój teatr.

Tomasz Tokarczyk:

To ogromna radość, że ten tytuł pojawia się na scenie Opery Krakowskiej. Udało nam się zgromadzić obsadę na bardzo wysokim poziomie. Z takimi artystami praca przestaje być pracą, a zaczyna być wielką przygodą. (...) Ogromną przyjemnością było dla mnie obserwowanie pracy profesora Jerzego Stuhra.

Mariusz Kwiecień:

Biorę udział w wielu realizacjach operowych na całym świecie. Jednak po to aby znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego jestem artystą, muszę czasem wrócić do Krakowa. W światowym repertuarze jest coraz mniej pięknych spektakli i mądrych interpretacji, które pozwalają zrozumieć samego siebie. Ten spektakl jest dla mnie powrotem do tego, czym jest opera. To rodzaj teatru, w którym mogę w pełni zrealizować się jako artysta, a w tym spektaklu tak się właśnie dzieje. () Dla takich przedstawień zostałem śpiewakiem operowym. Wielu melomanów podróżuje po całym świecie, by obejrzeć taki spektakl jakim jest "Don Pasquale" na scenie Opery Krakowskiej.

Maria Balcerek:

Krawcowe Opery Krakowskiej to wspaniałe artystki i rzemieślniczki. Opera jest zdecydowanie takim rodzajem teatru, w którym scenograf czuje się najlepiej. Starałam się sięgając do epoki tak przetworzyć kostiumy, by stworzyć typy postaci.

Alicja Kokosińska:

Praca nad tą realizacją jest dla mnie wielkim wyróżnieniem i zaszczytem. Profesor Jerzy Stuhr wspaniale mnie prowadził i pobudzał moją wyobraźnię. Tym, co zachwyciło go w moich pierwszych skromnych pracach był kolor. Dało mi to pierwszy sygnał na temat tego, za czym tęskni. We współczesnych realizacjach często dominują ekrany i projekcje. Wówczas gubi się sens tworzenia scenografii. Ja postanowiłam wrócić do korzeni i do budowania dekoracji.

Dyrektor Bogusław Nowak zaprosił również gości na wystawę malarstwa Janusza Jutrzenka-Trzebiatowskiego, która prezentowana jest w "Galerii Opera" na Antresoli Opery Krakowskiej oraz na Dzień Otwarty (10.12.2016) i cykl koncertów "Pieśń - Teatr Słowa".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji