Artykuły

Pułtusk. Nagrody w konkursie Pułtuskich Teatrów Amatorskich

PTA-K 2016: Wszyscy pokochali Teatr Cioci Heni z Szelkowa i pułtuski Teatr pod Dębem

Od 22 października przez pięć kolejnych wieczorów do gmachu ponad 100-letniego kina "Narew, niegdyś również gmachu teatru, a dziś siedziby Miejskiego Centrum Kultury i Sztuki, powracał teatr.

Pięć wieczorów premier

- Teatr, który w dobie internetu i ogromnego postępu technicznego jest jedną z form aktywnego spędzania czasu, ćwiczenia pamięci, nawiązywania bezpośrednich relacji między ludźmi, nosi znamiona prawdziwej sztuki, buduje relacje aktor - widz i tworzy szeroko pojęte, wieloaspektowe uczestnictwo w kulturze - mówiła Izabela Sosnowicz-Ptak, dyrektor MCKiS w Pułtusku oraz autorka projektu Pułtuskie Teatry Amatorskie Konkurs "PTA-K" dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W konkursie wzięło udział pięć grup, chociaż początkowo zgłosiło się sześć. Zespół Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku zamierzał wystawić sztukę Jana Drdy pt. "Igraszki z diabłem". Ostatecznie jednak zrezygnował.

Na deskach pułtuskiego teatru zobaczyliśmy spektakle grup teatralnych WIKT, DUO, Bez Nazwy (Nasielsk), Teatru po Dębem i Teatru Cioci Heni.

Poza licznie zgromadzoną publicznością wszystkim spektaklom i aktorom bacznie przyglądali się jurorzy tegorocznego konkursu: Bożena Suchocka-Kozakiewicz (przewodnicząca jury), Małgorzata Jóźwiak oraz Jan Buchwald.

Najlepsi nagrodzeni podczas gali finałowej

23 listopada w Miejskim Centrum Kultury i Sztuki odbyła się uroczysta gala, podczas której ogłoszono wyniki konkursu. Jury uznało za najlepszy spektakl wystawiony przez grupę Teatr Cioci Heni pt. "Mąż zmarł, ale już mu lepiej" Izabeli Degórskiej w reżyserii Henryki Brdękiewicz. Aktorzy z Szelkowa dostarczyli widzom dużej dawki humoru, angażując ich bezpośrednio w toczącą się akcję czarnej komedii. Iwona Gutowska za rolę Zofii Stachurskiej - żony, która bezskutecznie próbowała wysłać męża "na tamten świat" - otrzymała nagrodę indywidualną. Jurorzy wyróżnili również Henrykę Brdękiewicz, przyznając nagrodę indywidualną za "reżyserię spektaklu.

II miejsce w kategorii grup teatralnych otrzymał Teatr pod Dębem z Nadleśnictwa Pułtusk za spektakl Mariana Hermana pt. "Pierwiastek z minus jeden albo najpiękniejszy dzień w życiu" w reżyserii Adama Gadomskiego. Nagrodę indywidualną za rolę Jerzego, w spektaklu kuszonego przez diabła, jurorzy przyznali Józefowi Dydze.

Wyróżnienie za realizację ambitnego repertuaru otrzymał duet młodych, zdolnych aktorów z Nasielska - grupa Bez Nazwy. Julia Górska i Michał Turek debiutowali na deskach pułtuskiego teatru w dramacie Zbigniewa Herberta pt. "Drugi pokój" w reżyserii Krzysztofa Turka.

Za kontynuowanie tradycji polskiej komedii klasycznej jurorzy przyznali wyróżnienie grupie teatralnej WIKT z Winnicy za spektakl "Ożenić się nie mogę" Aleksandra Fredry w reżyserii Moniki Paszkowskiej. Młodym aktorom indywidualnie bardzo kibicował Mariusz Kowalewski, wójt gminy Winnica, który nie krył dumy ze zdolnej młodzieży.

Publiczność ich pokochała

Jurorzy docenili również indywidualną kreację aktorską naszej redakcyjnej koleżanki. Izabela Koba-Mierzejewska otrzymała wyróżnienie aktorskie za tytułową rolę w sztuce Willy'ego Russella pt. "Edukacja Rity" w reżyserii Krzysztofa Kamińskiego (grupa teatralna DUO). Reżyser wcielił się w rolę Franka - nauczyciela akademickiego.

Wyróżnienia aktorskie przyznali również: Adamowi Ciecierskiemu za rolę Macieja w spektaklu "Ożenić się nie mogę" wystawionym przez grupę WIKT, Adamowi Gadomskiemu z Teatru pod Dębem za rolę Obcego (w domyśle diabła) w przedstawieniu "Pierwiastek minus jeden albo najpiękniejszy dzień w życiu" oraz Wiesławie Krakowskiej za rolę Joli Dąbrowskiej w prezentacji "Mąż zmarł, ale już mu lepiej" wystawionym przez Teatr Cioci Heni.

Wiele emocji wybudziło oczekiwanie na wyniki głosowania publiczności. Widzowie przez kilka dni mogli oddawać swoje głosy w plebiscycie na najlepszego aktora i grupę teatralną. Kupony dołączone były do bezpłatnych wejściówek na spektakle oraz zamieszczane w prasie, która wydarzenie objęła patronatem medialnym. Między innymi publikowane były na łamach "Tygodnika Ciechanowskiego".

Ostatecznie serca publiczności podbiła grupa Teatr pod Dębem, którą stworzyli pracownicy Nadleśnictwa Pułtusk. W plebiscycie na najlepszego aktora wygrał Adam Gadomski z tej grupy za rolę Obcego.

Wszyscy reżyserzy za swój trud twórczy, organizacyjny i odpowiedzialność za grupę otrzymali pamiątkowe podziękowania oraz vouchery na pobyt w zamku Gniew ufundowane przez Andrzeja Grabowskiego (grupa Polm-lek).

Nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie otrzymali m.in.: czeki finansowe, dyplomy, pamiątki w postaci książek, wydane w wersji limitowanej pamiątkowe monety "100 lat teatru polskiego"-

Teatr powróci do teatru na dobre

Podsumowując wydarzenie, jakim jest konkurs "Tradycje teatralne Pułtuska", Bożena Suchocka-Kozakiewicz, przewodnicząca jury, zwróciła uwagę na ogromny wkład w przygotowanie spektakli nie tylko przez samych aktorów i reżyserów oraz osoby bezpośrednio pracujące przy organizacji wydarzenia.

- Chciałabym podziękować wszystkim matkom, żonom, ojcom dzieci oraz bliskim, którzy wytrzymali napięcie emocjonalne związane z przygotowaniem spektaklu. Jestem drugi raz zaproszona na ten festiwal, ale cieszę się, że mamy w Pułtusku możliwość obejrzenia kilku wspaniałych spektakli. Chciałabym przyjeżdżać tutaj jeszcze wiele razy i uczestniczyć w takim wydarzeniu - podsumowała Bożena Suchocka-Kozakiewicz, aktorka, reżyser m. in. Teatru Narodowego, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie.

Tradycje teatralne Pułtuska II są kontynuacją ubiegłorocznego autorskiego projektu dyrektor MCKiS w Pułtusku Izabeli Sosnowicz-Ptak. Projekt realizowany w ramach programu Edukacja/Edukacja kulturalna dofinansowany został przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tegoroczny konkurs podsumowuje wystawa oraz publikacja z cyklu "Ślad naszych czasów" - "Tradycje teatralne Pułtuska II". Wciąż rosnące zainteresowanie wydarzeniem i udział w konkursie oraz premierach społeczności również z sąsiednich powiatów przekonuje organizatorów do kontynuowania wielowiekowych tradycji teatrów amatorskich w Pułtusku. Spektakle wystawione podczas tygodnia premier zobaczymy raz jeszcze na deskach MCKiS w przyszłym roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji