Artykuły

Wrocław. Miejskie nagrody kulturalne. Porczyk odbiera z zaklejonymi ustami

Rozdano Wrocławskie Nagrody Teatralne i Muzyczne. Bartosz Porczyk, Tateo Nakajima i Paweł Piotrowicz - to trójka laureatów. Podczas odbierania nagrody były aktor Teatru Polskiego wszedł na scenę z zaklejonymi ustami.

Porczyk zademonstrował w ten sposób przeciwko decyzji komisji konkursowej, która trzy miesiące temu wybrała Cezarego Morawskiego na dyrektora Polskiego. Od tej pory zespół wrocławskiej sceny wychodzi do owacji z zaklejonymi ustami. Wyróżnienia w wysokości 10 tys. zł dla każdego z laureatów miasto Wrocław przyznaje od siedmiu lat. Wśród dotychczas nagrodzonych są m.in. Ewa Michnik, Agnieszka Franków-Żelazny, Piotr Dziubek, Krystian Lupa, Jan Klata i Agata Kucińska.

Porczyk, do niedawna aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu, został nagrodzony za rolę Gustawa-Konrada w monumentalnych, 14-godzinnych Mickiewiczowskich "Dziadach" [na zdjęciu] w reżyserii Michała Zadary. Za tę samą rolę wiosną aktora wyróżniło jury przyznawanej przez wrocławską "Wyborczą" nagrody Warto. Obok Porczyka nominowano także Agatę Dudę-Gracz za spektakl "Po Burzy Szekspira" w Teatrze Muzycznym "Capitol" i Martynę Majewską za reżyserię "Yemai" z tekstem Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk we Wrocławskim Teatrze Lalek.

W kategorii "muzyka poważna" nagrodę otrzymał Tateo Nakajima za projekt akustyczny sal koncertowych Narodowego Forum Muzyki i jego realizację. Oprócz niego nominowano także flecistę Tomasza Dobrzańskiego za koncepcję i wysoki poziom wykonawczy albumu "Affetti e Passaggi" z włoskimi XVII-wiecznymi sonatami muzycznymi wydobytymi z archiwów Biblioteki Uniwersyteckiej oraz Lutosławski Quartet za udany artystyczny sezon i promocję polskiej muzyki za granicą.

Z kolei w kategorii "muzyka rozrywkowa" Wrocławska Nagroda Muzyczna powędrowała w ręce Pawła Piotrowicza, redaktora naczelnego pisma "Rita Baum" i autora monografii "Wrocławska Scena Niezależna 1979-1989". To właśnie opracowanie tej najważniejszej dekady, jeśli chodzi o muzykę niezależną w naszym mieście, przyniosło Piotrowiczowi ten laur. Jury wyróżniło nominacjami także Dawida Pham Ngoca, 20-letniego producenta muzycznego, którego utwory biją rekordy popularności w sieci, za nowoczesne myślenie w tworzeniu muzyki rozrywkowej oraz klub Vertigo za przywrócenie Wrocławiowi przestrzeni jazzowej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji