Artykuły

Smakowanie epoki wiktoriańskiej

Warsztaty teatralne do spektaklu "Portret damy" były ostatnimi zajęciami warsztatowymi do spektaklu w ramach projektu "Posmakuj teatru" realizowanego przez Teatr Wybrzeże. W zajęciach wzięli udział podopieczni Pomorskiej Jednostki Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym - pisze Tomasz Łunkiewicz w portalu wybrzeze24.pl.

"Posmakuj Teatru" to cykl pokazów 5 spektakli repertuarowych z napisami oraz audiodeskrypcją dla osób niewidzących, niedowidzących, niesłyszących oraz niedosłyszących realizowany od sierpnia w ramach programu "Kultura dostępna". Prezentacjom spektakli towarzyszyły warsztaty. Warsztaty były dostępne dla grup zorganizowanych i widzów indywidualnych. Maksymalna liczba uczestników warsztatów to 25 osób.

21 listopada odbywały się warsztaty teatralne do spektaklu "Portret damy" w Teatrze Wybrzeże, w których wzięła udział grupa podopiecznych Pomorskiej Jednostki Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. Ponad dwugodzinne zajęcia składały się z kilku elementów. Na początku uczestnicy warsztatów, 18 osób podzielonych na cztery grupy, mieli okazję zmierzyć się ze swoją wiedzą na temat epoki wiktoriańskiej rozwiązując mini quiz. Kolejnym punktem były scenki związane z tezami z quizu. Następnie każda z grup dostała suknie, w których na scenie pojawia się bohaterka spektaklu, i musiała opisać czym zajmowała się kobieta nosząca daną suknię. Po przymiarkach suknie zostały wykorzystane w kolejnych scenkach. Wszystkie grupy wykazały się dużą kreatywnością w kilka sekund wymyślając ciekawe i zabawne scenki w klimacie wiktoriańskim.

Po zakończeniu warsztatów była okazja do zwiedzenia sceny z ustawioną  dekoracją, którą można będzie zobaczyć na środowym spektaklu.

- Celem zajęć warsztatowych było wprowadzenie w tematykę spektaklu, ale w sposób twórczy - powiedziała Weronika Łucyk, prowadząca warsztaty, koordynatorka programu "Kultura dostępna", specjalistka ds. edukacji Teatru Wybrzeże. - Nie chodziło nam o to aby tłumaczyć spektakl, ale o to aby zaprojektować sytuację, w której uczestnicy mogą się czegoś dowiedzieć, wypowiedzieć, sami coś stworzyć, wokół jakiegoś wątku, który jest wzięty ze spektaklu. Warsztaty miały ułatwić odbiór spektaklu, ale nie narzucać z góry żadnej interpretacji. Listopadowe zajęcia były do spektaklu "Portret damy" w reżyserii Eweliny Marciniak. Pracowaliśmy nad tematem sytuacji kobiety w epoce wiktoriańskiej. Towarzyszyły nam kostiumy. W spektaklu podróż bohaterki jest opowiedziana również przez kostium, więc kostium też wzięliśmy na warsztat. Poszerzamy pole widzów o osoby niepełnosprawne dlatego warsztaty były integracyjne. Mamy nadzieję, że po zakończeniu projektu uda się nam takie zajęcia prowadzić. Liczymy, że coraz więcej widzów będzie chciało w takich warsztatach uczestniczyć. Często się kojarzy taki warsztat, że czegoś człowiek nie wie więc powinien pójść, albo że to jest dla szkoły. To nie na tym polega. Kończymy już projekt w ramach "Kultury dostępnej" więc warsztatów do spektaklu już nie będzie, ale może będzie warsztat niezależny, taki jak mieliśmy we wrześniu z improwizacji teatralnej. Na pewno w ramach "Kultury dostępnej" będą zajęcia. To będzie zwiedzanie teatru, również integracyjne. Będziemy zwiedzać nie tylko Dużą Scenę, ale też podscenię, charakteryzatornię. Będzie to okazja do poznania teatru od zaplecza. Te zajęcia planowane są na połowę grudnia.

W grudniu mają się odbyć dwa warsztaty teatralne, a podopieczni TPG  obejrzą dwa spektakle z audiodeskrypcja i napisami w Teatrze Wybrzeże.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji