Artykuły

Poznań. "Blisko" dla najnajów na Scenie Wspólnej

W nadchodzący weekend najcieplejsze przyjęcie, najprzyjemniejsze chwile, najwięcej wrażeń, najlepsza zabawa czeka na najnaje na Scenie Wspólnej, czyli "Blisko". Centrum Sztuki Dziecka zaprasza ciekawskie maluszki i odważnych rodziców na prapremierę.

Spektakl jest jeszcze owiany nutką tajemnicy, ale już cieszy, jak zawsze, gdy za realizację sztuki dla najmłodszych zabiera się artystyczny team pod przewodnictwem Alicji Morawskiej-Rubczak.

Fenomenu twórczości świetnego zespołu malusieńkim teatromanom tłumaczyć nie trzeba, rozumieją go bez słów. Artyści przemawiają do najmłodszych ich językiem. Zamiast mówić zwracają się gestem, ruchem, tańcem. Najnaje uwielbiają chłonąć spektakle wszystkimi zmysłami. Impulsy wzrokowe, dźwiękowe, dotykowe, niosą ze sobą przyjemne, łagodne, kojące doznania. Rodziców, którzy pierwszy raz wybierają się ze swoimi pociechami do teatru i martwią się, aby nie zostały one przytłoczone zbyt dużą ilością barw, brzmień, obrazów oraz wystraszone ciemnością, uspokoi informacja, że zespół operuje wyłącznie stonowaną kolorystką, delikatnym światłem, spokojną muzyką. Spektakle powstają we współpracy z maluszkami, a aktorów cechuje ogromna otwartość na reakcje widzów, więc w trakcie przedstawienia najnajowa kreatywność łączy się z ekspresją artystyczną. Pod koniec najmłodsi zawsze oddają się swobodnej zabawie, w którą często wciągają rodziców.

Alicja Morawska-Rubczak zdradza, że "Blisko" to nienarracyjna historia o rodzącej się miłości, bliskości, budowaniu więzi. O tych wartościach nawet dorosłym nie sposób trafnie opowiedzieć słowami, więc Paulina Giwer-Kowalewska i Filip Meyer-Lüters wyrażą je tańcem. Niezwykle ważne, że przedstawienie adresowane zostało do dzieci i rodziców. Scenografia, zaprojektowana przez Barbarę Małecką, nawiązuje do formy rosyjskiej matrioszki, zabawki, która łączy pokolenia. Dorosłych ogarniają sentymentalne wspomnienia, gdy patrzą na laleczkę. Dzieci z ogromną radością potrafią się nią bawić w nieskończoność. Obiekt ze spektaklu stanie się metaforą rodziny, całości składającej się z uzupełniających się, niezależnych elementów.

Premierze będzie towarzyszyła jeszcze jedna premiera - swoją pierwszą autorską kompozycję teatralną, specjalnie do spektaklu "Blisko", stworzył Wacław Zimpel. Artysta, lubiany przez melomanów z całego świata oraz budzący zachwyty krytyków z "New York Timesa" czy portalu "All About Jazz", skomponował muzykę o warstwowej strukturze, konceptualnie łączącą się z pozostałymi elementami przedstawienia.

Trzeba cierpliwie poczekać kilka dni, żeby przekonać się czy i tym spektaklem zespół zaskarbi sobie sympatię najnajów. Natomiast nie można już ani chwili zwlekać z kupnem biletów, bo znikają błyskawicznie, niczym żelki w dziecięcych buziach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji