Artykuły

Białystok. Spektakl z uchodźcami i teatr jako platforma dialogu

Stowarzyszenie WIDOK po raz kolejny zaprosiło do współpracy młodzież czeczeńską i polską, by przez warsztaty i spektakl, dać im głos oraz możliwość zbliżenia z mieszkańcami Białegostoku.

Spektakl "Każdy jest graczem", będzie można zobaczyć premierowo już w najbliższy piątek (18.11). Obowiązują wcześniejsze zapisy.

Spektakl "Każdy jest graczem" w reżyserii Michała Stankiewicza jest efektem warsztatów reportersko-teatralnych dla młodzieży czeczeńskiej i polskiej. To niejako kontynuacja projektu warsztatów teatralnych "Mieszkam w Białymstoku" zorganizowanych przez Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK w 2013 roku. Wówczas białostocka młodzież: polska i czeczeńska przygotowała wspólnie spektakl "Import/Export", którego reżyserem był także Michał Stankiewicz. Utkany był z poruszających, osobistych historii młodych uchodźców, którzy musieli opuścić dom i dorastać w obcym środowisku. Elementem tego projektu był też film dokumentalny "Khamelesz" zrealizowany przez Bartosza Tryznę.

Teatr dokumentalny

Forma teatralna stała się ponownie doskonałym narzędziem międzykulturowej komunikacji.

- W spektaklu oddajemy się intuicyjnej grze pomiędzy publicznością a młodymi czeczeńskimi uchodźcami - mówią organizatorzy.

Gra jest kluczem do pozawerbalnego świata zbieżnych doświadczeń, przeżyć i emocji. Uchodźcy mieszkają w Białymstoku od ponad 10 lat. Pomimo tego nie mamy wspólnych miejsc, w których moglibyśmy się wzajemnie poznać. Teatr może stać się taką platformą. W projekcie chcemy oddać głos młodym Czeczenom, którzy często mają więcej wspomnień z Polski niż z Czeczenii, a wciąż są traktowani jak obcy. Teatr to bezpośrednie spotkanie, intymna relacja widz aktor.

Z kolei reportaż to autentyczni bohaterowie i prawdziwe historie, dlatego podczas warsztatów inspiracją był teatr dokumentalny, który łączy teatr z dziennikarstwem. Zorientowane zostały na: przestrzeń, uczestnictwo, działanie, spotkanie, rozmowę, kreatywność.

- Chcieliśmy wspólnie z uczestnikami przedefiniować rolę teatru, z jednostronnego widowiska, na które przychodzi się po to, aby obejrzeć, na przestrzeń, która może być wszędzie, którą ustanawiają i wypełniają przebywający i działający w niej razem ludzie, dla której najistotniejszą funkcją jest spotkanie się z drugim człowiekiem - zaznaczają pomysłodawcy.

Michała Stankiewicza, który odpowiadał za koncepcję i reżyserię spektaklu oraz warsztaty aktorskie, wspierali reżysersko Aleksandra Ostrowska i Dobromir Dymecki. Warsztaty wokalne poprowadziła Joanna Zubrycka, choreografię opracowała Renata Piotrowska-Auffret. Reżyseria świateł to praca Mateusza Tymury, a multimedia - Krzysztofa Baumgertnera. Koordynatorką całego projektu jest Katarzyna Siwerska. Opieką i konsultacjami służyły Marina Mezhidova i Elza Vazaev. Działania jako asystentka koordynatorki i reżysera wspierała Patrycja Kownacka. Jako wolontariusze w przedsiewzięcie zaangażowali się: Martyna Płońska, Emilia Ostrowska, Paweł Owerczuk oraz Martyna Siemieńczuk. Natomiast w spektaklu wystąpią: Amina Akhmadova, Khava Ozdamirova, Ayshat Akhmarova, Laura Mezhidova, Lorsan Mezhidov, Bersan Mezhidov, Islam Vazaev, Zaurbek Vazaev, Isa Akhmadov, Abubakar Akhmadov i Khasan Kurbanov.

Dwa pokazy

Partnerem projektu jest Uniwersyteckie Centrum Kultury działające na kampusie przy ul. Ciołkowskiego i to właśnie tam zobaczymy dwa premierowe pokazy, w piątek i sobotę (18-19.11) o godz. 19.

- W obu przypadkach spektakl obejrzeć może około 100 osób - informuje Katarzyna Siwerska.

Wstęp na pokazy jest bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja wejściówek za pośrednictwem maila: widokstowarzyszenie@gmail.com (rezerwacja ważna po otrzymaniu informacji zwrotnej potwierdzającej rezerwację biletów).

Działanie jest realizowane dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, urzędu marszałkowskiego oraz miasta.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji