Artykuły

Warszawa. 134. rocznica urodzin Arnolda Szyfmana

W dniu 134. rocznicy urodzin Arnolda Szyfmana, 23 listopada, Teatr Polski zaprasza na czytanie młodzieńczej sztuki naszego patrona - "Fifi".

W grudniu 1905 roku, 23-letni Arnold Szyfman, składa dyrektorowi krakowskiego Teatru Miejskiego w Krakowie - Ludwikowi Solskiemu, swoją debiutancką sztukę pt. "Fifi"...

Piękna, młoda dziewczyna przyciąga do nocnej kawiarni "Eros" rzesze zamożnych panów spragnionych rozrywek i damskiego towarzystwa. Wyzyskiwana przez właściciela lokalu, pogardzana przez społeczeństwo, zmęczona przygodnymi romansami marzy o szczęściu i lepszej przyszłości u boku mężczyzny, który zapewniłby jej dobre, stateczne życie. Chwytając nadarzającą się okazję, Fifi przyjmuje propozycję zostania "uczciwą żoną" i wychodzi za, spotkanego przypadkiem, młodego lekarza. Wkrótce jednak życie damy zaczyna ją nudzić, podobnie jak mąż - zapracowany, stroniący od rozrywek, zatopiony w książkach naukowiec. Po czterech miesiącach Fifi, rozczarowana małżeńskim stanem i "grobową atmosferą" mieszczańskiego domu, powraca do swej kawiarni w noc sylwestrową, witana przez stałą klientelę śpiewem i szampanem.

Opowieść o losach "dziewczyny upadłej" spotkała się z zainteresowaniem Solskiego i została wystawiona 13 stycznia 1906 roku w znakomitej obsadzie z Ireną Solską w roli tytułowej oraz Ludwikiem Solskim, Jerzym Leszczyńskim, Aleksandrem Zelwerowiczem, Józefem Węgrzynem i Juliuszem Osterwą - którzy już niebawem mieli ponownie podjąć współpracę z Szyfmanem i stać się gwiazdami w zespole Teatru Polskiego w Warszawie.

Czytanie odbędzie się 23 listopada o godz. 19.30 w Cafe Teatr.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji