Artykuły

Legnica. Premiera familijnego "Polowania na Snarka"

Siedem opowiastek w angielskiej poetyce wiktoriańskiego nonsensu w autorskim opracowaniu i reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego złoży się na barwny i pełen muzyki spektakl dla dzieci, które będą nie tylko widzami, ale także uczestnikami scenicznych zdarzeń. Premiera na Scenie Gadzickiego w niedzielę 13 listopada.

Na scenę trafią dziewiętnastowieczne purnonsensowe historyjki wybrane z "44 opowiastek wierszem" Edwarda Leara, Lewisa Carrolla, W.S. Gilberta, A.E. Housmana i Hilaire'a Belloca w bardzo swobodnym i pełnym językowego humoru tłumaczeniu Stanisława Barańczaka.

- Przywracamy tym samym, mało znane w naszym kraju, dzieło literatury światowej w absolutnie fantastycznym tłumaczeniu. Spektakl, który trafi na naszą scenę, jest jednak tylko częścią projektu wspieranego środkami Narodowego Centrum Kultury w programie "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Premierę poprzedziło bowiem sześć godzinnych spotkań warsztatowych w formie lekcji teatralnych, w których łącznie uczestniczyło około 600 uczniów podstawówek z Legnicy i okolic - objaśnia dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb.

Podczas każdej z tych listopadowych lekcji dzieci miały okazję poznać nie tylko historię dziewiętnastowiecznego budynku legnickiego teatru, tajemnice teatralnych kulis, ale też razem z reżyserem i aktorami występującymi w przedstawieniu uczestniczyły we fragmentach przedpremierowych prób do spektaklu stając się współuczestnikami procesu twórczego, pierwszymi jego komentatorami i recenzentami.

- Dzięki tym spotkaniom zdobyliśmy doświadczenie i wiedzę, jak dzieci wchodzą w świat przedstawienia, jak reagują w różnych momentach scenicznej akcji, jaka jest ich gotowość do współuczestniczenia we wspólnej zabawie. To o tyle ważne, że interakcja z publicznością to założenie przygotowywanego spektaklu, w którym nawet scenografia powstawać będzie na oczach widzów i z ich udziałem. Ważny będzie rym, rytm, piękny wiersz i wspólnie śpiewane piosenki. Dla nas to także przygoda. Tworzymy bowiem spektakl o dość otwartej formule performatywnej. W efekcie każdy będzie nieco inny, bowiem do zaplanowanego finału można zmierzać różnymi ścieżkami. Wiele pozostawimy dziecięcej wyobraźni i aktywności - zapewnia autor scenariusza, scenografii oraz reżyser przedstawienia Romuald Wicza-Pokojski.

Fragmenty spektaklu (w tym jeden w niemal musicalowej konwencji) zaprezentowano w czwartek (10 listopada) dziennikarzom podczas wyjątkowo nietypowej konferencji prasowej. Nietypowej, bo z udziałem około setki dzieci, uczniów szkół podstawowych z Legnicy i podzłotoryjskiego Wilkowa, które były nie tylko widownią obserwującą i żywo komentującą akcję toczącą się na scenie, ale także wkroczyły na nią stając się uczestnikami "Polowania na Snarka". Łowy na tego nieuchwytnego i niewyobrażalnego drania, co "przed kontaktem z ludzkością się wzbrania" toczono wraz z postaciami sztuki przy użyciu wyobraźni i naparstka "szczując stwora widelcem lub pechem, strasząc życia utratą albo dóbr konfiskatą, wabiąc mydłem i wdzięcznym uśmiechem".

- Spektakl adresowany jest do dzieci, ale traktujemy go jako propozycję o charakterze familijnym, dla całych rodzin - zaznacza szef legnickiej sceny. - Poza opowiastkami, które zaprezentujemy, chcemy zademonstrować także kunszt wykonawczy legnickich aktorów. To także fantastyczna okoliczność, że dziewiętnastowieczne historyjki grać będziemy w teatralnym budynku, który za rok będzie miał 175 lat - dodaje reżyser przedstawienia.

Premiera "Polowania na Snarka" (przedstawienie dla widzów 5+) w autorskim opracowaniu Romualda Wiczy-Pokojskiego z muzyką Łukasza Matuszyka 13 listopada o godz. 16.00 na Scenie Gadzickiego Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Kolejne spektakle: 30 listopada o godz. 11.00, dwukrotnie 4 grudnia o godz. 12.00 oraz o 16.00 oraz 6, 7, 8 grudnia o godz. 11.00.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji