Artykuły

Warszawa. Ósma edycja Festiwalu Era Schaeffera

W piątkowy wieczór 25 listopada będzie można przeżyć "jeden dzień z życia Schaeffera" biorąc udział w widowisku w multimedialnej przestrzeni, która wprowadzi widzów w świat inspirujący wyobraźnię Schaeffera.

Jak przystało na Festiwal awangardy muzyczno-teatralnej poświęcony pamięci wielowymiarowego twórcy Bogusława Schaeffera, tegoroczna "Era Schaeffera" ponownie zaskoczy wybiegającymi poza sztampę formą i treścią. - Uczestnicy show wchodzą w żywą, dynamiczną podróż po nieodgadnionych przestrzeniach Schaeffera w formie zaskakujących pokoi wyobraźni. To multimedialna wędrówka, podczas której skrawki rzeczywistości przeplatają się na ich oczach w sposób nieprzewidywalny - zdradza swą koncepcję reżyser Maciej Sobociński, który niezmiennie od pierwszej edycji Festiwalu zadziwia widzów artystycznymi interpretacjami.

Performance odbędzie się 25 listopada w Studio TĘCZA, przy ul. Rydygiera 8 na warszawskim Żoliborzu. Przewidziane są 3 seanse (o godz. 18.00, 19.00 i 20.00 - każdorazowo wejście na kwadrans przed planowanym rozpoczęciem). Czas trwania show ok. 50 minut.

"Era Schaeffera" to Festiwal wyobraźni stymulowanej dźwiękiem, obrazem, ruchem i słowem. Jest zaproszeniem do spotkania z wielkoformatową, wymykającą się wszelkiej klasyfikacji, łączącą różne dziedziny sztuki twórczością, dowodząc że granice między muzyką, teatrem, tańcem i malarstwem są umowne, a zapotrzebowanie odbiorców na tak pojmowaną i uprawianą prawdziwą sztukę jest ogromne.

Oprawa graficzna tworzona specjalnie na użytek Festiwalu przez najlepszych grafików 3D dopełnia całości wizualnej strony widowiska. Wizualizacje projektowane na unikatowej wielkości ekranach diodowych oraz elementach scenografii, tworzą jedyny w swoim rodzaju pejzaż. W zależności od umiejscowienia Festiwalu proponowane są technologie mappingu i projekcji na budynkach poszerzające spektrum świata stwarzanego w ramach Wydarzenia.

"Era Schaeffera" to także coroczne międzynarodowe spotkania artystów różnych dziedzin: muzyki, teatru, tańca, filmu oraz performance'u, zafascynowanych twórczością Schaeffera.

Dlaczego Bogusław Schaeffer?

"Dorobek kompozytorski Bogusława Schaeffera jest ogromny i niezwykle różnorodny. Każdy jednak jego utwór nosi piętno oryginalności, a komentarze odautorskie - które kompozytor chętnie do ich wykonań dołącza - zawierają elementy prowokacji".

Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Związek Kompozytorów Polskich Październik 2002

Bogusław Schaeffer (ur. 1929, Lwów) stworzył około 550 dzieł muzycznych, 44 sztuk teatralnych, granych z dużym powodzeniem w kraju i za granicą, a także około 400 prac graficznych. Wśród jego publikacji odnajdujemy 15 książek (w tym 3 zarysy historii muzyki i unikatowy podręcznik do nauki kompozycji), przeszło 800 artykułów, studiów, felietonów i esejów z zakresu muzyki współczesnej, filozofii kultury, psychologii twórczości oraz pedagogiki kompozycji. Jest najchętniej wystawianym polskim autorem pośród żyjących dramatopisarzy.

Odtwórcami postaci Schaefferowskich byli czołowi polscy aktorzy (między innymi: Jan Peszek, Mikołaj i Andrzej Grabowscy, Jan Frycz, Jan Machulski).

Postać Bogusława Schaeffera, artysty określanego mianem Leonarda da Vinci XXI wieku, jest rozpoznawalna i doceniana wciąż bardziej za granicą, niż w Polsce. Tworząc Festiwal "Era Schaeffera", wydarzenie nazwane od nazwiska Mistrza, Fundacja AUREA PORTA przybliża postać wszechstronnego twórcy: dramatopisarza, kompozytora i grafika.

8. Edycję "Ery Schaeffera" uświetnią swoją obecnością m.in.:

Aktorzy: Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza, Sean Palmer, Lidia Bogaczówna

Muzycy: Michał Urbaniak z zespołem, Andy Ninvalle, Olga Szwajgier, Małe Instrumenty, Rajeev Mahavir, Patryk Zakrocki

Tancerze: Witek Jurewicz, Hanna Wiadrowska

Do stałego zespołu aktorsko-muzycznego dołączą w tym roku kolejni polscy i zagraniczni artyści zafascynowani i zainspirowani sztuką Schaeffera. W 8 edycji Festiwalu będą to: Andy Ninvalle - raper z NYC, Małe Instrumenty oraz Patryk Zakrocki (skrzypek, artysta dźwiękowy, uczeń Bogusława Schaeffera).

Poprzednie edycje

Pierwszą edycję Festiwalu "Era Schaeffera" Fundacja AUREA PORTA zrealizowała w 2009 r. w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Efekt przerósł najśmielsze oczekiwania. Znakomite recenzje zaowocowały zaproszeniami na światowe sceny teatralne. Widowisko w reżyserii Macieja Sobocińskiego zaprezentowane zostało w 2010 r. na prestiżowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu. Po spektaklach w Edinburgh Spotlight oraz Herald Scotland uzyskało wysokie noty, a Profesor Richard Demarco, współzałożyciel Fringe Festival i światowy promotor twórczości Tadeusza Kantora, uznał spektakl za jedną z najlepszych produkcji w całej historii festiwalu! Od tego czasu produkcje dramatów oraz wystawa multimedialna grafik i partytur Schaeffera goszczą w Edynburgu regularnie.

"Wspaniałe widowisko ku czci oryginalnego talentu. Era Schaeffera daje rzadką możliwość do zanurzenia się w zniewalającej, ogarniającej wszystkie zmysły wizji unikatowej osobowości."

Portal Edynburgh Scotland

Kolejne edycje Festiwalu "Era Schaeffera" można było podziwiać w warszawskim Muzeum Kolejnictwa, Teatrze Studio, Basenie Artystycznym czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a imprezy towarzyszące wydarzeniu odbywały się w Sejmie RP, Instytucie Teatralnym oraz Kinie ILUZJON.

W 2014 r. Festiwal "Era Schaeffera" otrzymał nominację w plebiscycie Warszawiaki na ulubione miejsce i najciekawsze wydarzenie roku wygrywając w kategorii wydarzenie kulturalne roku. Festiwal "Era Schaeffera" od lat skupia wielu wybitnych twórców. Jednym z atutów wydarzenia jest udział aktorów takiego formatu, jak Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza, Agnieszka Wielgosz, Sean Palmer czy tancerz Witold Jurewicz.

Towarzyszy im plejada znakomitych wykonawców innych sztuk - muzyków, aktorów, tancerzy. Dotychczas byli to m.in.: Urszula Dudziak, Marcin Wyrostek z zespołem Coloriage, Michał Urbaniak, Camerata Silesia, Irinel Anghel, Sonar Quartett, Rajeev Mahavir z Indii, Łukasz Szajna, Jerzy Mazzolla, Jorgos Skolias, Orkiestra Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, Kwartet Olgi Szwajgier, Valentina Pennino, Łukasz Poprawski czy Flycube. Spektakl reżyseruje Maciej Sobociński - reżyser teatralny i scenograf, uznawany za jednego z najbardziej obiecujących polskich twórców teatralnych młodego pokolenia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji