Artykuły

Zielona Góra. Premiera monodramu "Ja i Beatrix" w Lubuskim

12 listopada o godz. 19, na Scenie Kameralnej Lubuskiego Teatru odbędzie się premiera spektaklu pt. "Ja i Beatrix" autorstwa Jerzego Szafjańskiego, w reżyserii Lecha Mackiewicza.

Monodram autorstwa Jerzego Szafjańskiego wprowadza nas w świat współczesnej polskiej emigracji, tym razem w wydaniu australijskim. Co dzieje się w duszy i umyśle polskiego nieudacznika, którego aktywność sprowadza się do regularnego wypełniania wniosków o zasiłki i podglądania kobiet na pobliskiej plaży? Czy jego głębokie rozczarowanie nowym miejscem do życia, które nie okazało się wyobrażonym rajem, to przypadek jednostkowy? Jaką rolę w jego życiu odgrywa tajemnicza Beatrix - bohaterka zaskakującego zakończenia?

"Ja i Beatrix" w dramatyczny sposób porusza temat granicy moralności i wolności jednostki. Nawiązuje do kondycji Raskolnikowa końca 20. wieku, gdzie coraz trudniej znaleźć inne wartości poza zaspokojeniem egoistycznych potrzeb bez względu na konsekwencje. Gdzie istnieje zbrodnia, ale z braku wartości wyższych, niekoniecznie musi ona zostać ukarana. Akcja Beatrix rozgrywa się w Australii, kraju, którego nieskończenie puste przestrzenie oddalone od "reszty świata" mogą zwieść i wciągnąć w swoją pustkę co słabszych przybyszów. Nie jest to historia radosna i lekka. Jest za to silnym głosem sprzeciwu wobec świata pełnego znieczulenia, egoizmu i pustki uczuciowej, świata zanikającego indywidualizmu.

Tekst "Ja i Beatrix" stał się w Australii podstawą scenariusza filmu "Left Ear" w reżyserii Andrew Wholley'a, nagrodzonego kilkakrotnie na różnych festiwalach filmowych, m.in. Melbourne Underground Film Festival oraz Międzynarodowym Festiwalu Filmowym TOFI w Toruniu (2008). Lech Mackiewicz - reżyser monodramu - dokonał także nagrania tego spektaklu dla potrzeb Telewizji Kultura.

obsada: Marek Sitarski

***

Premiera: 12.11.2016 r. g. 19.00

Kolejne terminy:

13.11.2016 r. g. 16.00

rezerwacja biletów: tel. 68 452-72-72

sprzedaż internetowa: www.bilety.teatr.zgora.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji