Artykuły

Gdańsk. Opowieść o dziadku, opowieść o mieście

Wojtek Zrałek-Kossakowski przygotował spektakl, który opowiada o jego historii rodzinnej, ale przy okazji także o historii Gdańska.

Gdański Teatr Miniatura coraz bardziej pracuje na to, żeby być postrzeganym jako scena, mająca w ofercie spektakle dla odbiorców w różnym wieku. Po ostatniej premierze, przeznaczonym dla dorosłych spektaklu "Boże mój!" w reżyserii Marka Branda, przyszedł czas na realizację, która także nie jest kukiełkowym przedstawieniem dla dzieci. Najnowszy projekt Wojtka Zrałka-Kossakowskiego to przedsięwzięcie, które powinno zainteresować zarówno dorosłych widzów, jak i nastoletnią młodzież, zadającą sobie pytania o własną przeszłość i historie rodzinne.

Pamięć o rodzinie

To właśnie bowiem dzieje rodzinne, osobista historia reżysera jest punktem wyjścia tego spektaklu. Zrałek-Kossakowski jest wnukiem Stanisława Zrałka, aktywnego działacza społeczno-politycznego, który przez praktycznie całą drugą połowę lat 40-tych był wojewodą gdańskim. Autor zaczął przygotowania do spektaklu od zadania sobie pytań dotyczących działalności dziadka i pamięci o niej wśród członków własnej rodziny. Czy dziadek, jako funkcjonariusz stalinowskiego systemu, miał czyste ręce? Zrałek-Kossakowski musiał się zmierzyć z niejednym trudnym dylematem tego typu.

Żeby wyjść poza rodzinną historię i przedstawić szersze tło autor postanowił zebrać wspomnienia dzisiejszych nastolatków - ułożyły się one w barwną mozaikę gdańskich losów zaraz po wojnie.

Wojtek Zrałek-Kossakowski uznawany jest dziś za jednego z najciekawszych młodych twórców teatralnych w Polsce. Pracuje przede wszystkim jako dramaturg, a z jego talentu korzystało już wielu cenionych polskich reżyserów, przede wszystkim młodego pokolenia, m.in.: Natalia Korczakowska, Krzysztof Minkowski czy Zbigniew Brzoza.

***

NIEDZIELA 6 listopada, godz. 18, "Taśmy gdańskie", tekst i reżyseria: Wojtek Zrałek-Kossakowski, występują: Jolanta Darewicz, Jakub Ehrlich, Wioleta Karpowicz, Wojciech Stachura i Andrzej Żak, Gdańsk, Sala Prób Teatru Miniatura, al. Zwycięstwa 16, bilety: 30 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji