Artykuły

Katowice. Premiera "Leni Riefenstahl...", drugie podejście

Prapremiera spektaklu "Leni Riefenstahl. Epizody niepamięci" zrealizowana przez Ewelinę Marciniak w Teatrze Śląskim w Katowicach odbędzie się w sobotę w poprzemysłowej przestrzeni Galerii Szybu Wilson.

Spektakl będzie wydarzeniem towarzyszącym rozpoczynającemu się, również w sobotę w Katowicach, XVIII Ogólnopolskiemu Festiwalowi Sztuki Reżyserskiej Interpretacje.

Leni Riefenstahl (1902-2003) to kontrowersyjna niemiecka reżyserka, której filmy - wybitne pod względem artystycznym - gloryfikowały III Rzeszę. - Zafascynowała mnie jako niezwykła osobowość artystyczna, uwikłana w historię. Interesuje mnie to, co robiła z historią i co historia robiła z nią - powiedziała w piątek PAP Ewelina Marciniak.

W tekście autorstwa Igi Gańczarczyk i Łukasza Wojtysko pojawia się też m.in. wybitna austriacka pisarka Elfriede Jelinek, która - jak zapowiadają realizatorzy - reprezentuje "nadpamięć" i prowadzi śledztwo w sprawie Riefenstahl, jej technik wypierania i zapominania.

Premiera spektaklu miała się odbyć kilka miesięcy temu, ale została wówczas odwołana z powodu kontuzji aktorki. - To doświadczenie, początkowo stresujące, z czasem okazało się bardzo twórcze. Zmieniliśmy ten gotowy już spektakl, pojawiły się nowe sceny - powiedziała reżyserka.

Rolę Riefenstahl zagra Małgorzata Gorol. - To niezwykła aktorka i osobowość, która pochodzi zresztą z Katowic, zna zespół teatru, co miało dobry wpływ na pracę - podkreśliła Marciniak.

Reżyserka chwali sobie też przestrzeń Galerii Szybu Wilson, w której odbędzie się spektakl. Wcześniej zrealizowała w tym miejscu - również z zespołem Teatru Śląskiego - dobrze przyjętą przez krytyków i publiczność "Morfinę" na podstawie głośnej powieści Szczepana Twardocha. - Ta przestrzeń stwarza zupełnie inne możliwości, niż pudełkowa scena w teatrze, pozwala na znacznie większą swobodę - wyjaśniła.

Przedstawienie "Leni Refienstahl. Epizody niepamięci" jest przeznaczone dla widzów pełnoletnich. Scenografię, kostiumy i światło przygotowała Katarzyna Borkowska, autorką choreografii jest Dominika Knapik. Aktorom na scenie towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu Piotra Kubiaka i Daniela Szweda.

Wśród wydarzeń towarzyszących prapremierze znalazła się m.in. opatrzona komentarzem znawcy projekcja słynnego filmu Riefenstahl pt. "Triumf woli", nakręconego w 1934 r. podczas zjazdu partii hitlerowskiej NSDAP w Norymberdze. Przed Teatrem Śląskim stanął czarny namiot, z hasłem "Kto nie umie czytać obrazów, ten jest analfabetą" - to zdanie, które w sztuce wypowiada Elfriede Jelinek. W środku namiotu, dzięki współpracy z warszawską Galerią Raster, zaprezentowano pracę "Mieszkańcy" z cyklu "Pozytywy". Zbigniew Libera, fotografik i performer, podjął próbę zmierzenia się z najsłynniejszymi fotografiami wojennej traumy i przemocy, które zainscenizował na nowo.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji