Artykuły

Wyspiański, Joanna D'Arc i góry. Festiwal Kultury Chrześcijańskiej

W niedzielę o godz. 11 mszą świętą zaduszkową w Kościele Środowisk Twórczych (ul. Skłodowskiej-Curie 22) rozpoczyna się XX Festiwal Kultury Chrześcijańskiej. W programie spektakle, koncerty i wystawy.

Po mszy, której przewodniczyć będzie ks. abp Marek Jędraszewski, organizatorzy zapraszają na wernisaż wystawy grafik Tadeusza Siary (godz. 12, Galeria Europejskiego Centrum Kultury Logos). O godz. 20 na Dużej Scenie Teatru Powszechnego (ul. Legionów21) będzie można zobaczyć Akropolis Wyspiańskiego w reżyserii Anny Augustynowicz (Teatr Współczesny w Szczecinie). Spektakl, który jest zwieńczeniem tryptyku (po Wyzwoleniu i Weselu), powstał na konkurs na inscenizację dawnych dzieł literatury polskiej Klasyka Żywa.

W poniedziałek o godz. 13 w budynku fabryki Grohmana (ul. Tymienieckiego 22/24) rozpocznie się wernisaż wystawy fotografii górskiej. Autor, Krzysztof Gardyna, to jedyny ksiądz na świecie, który odprawił mszę na szczycie ośmiotysięcznika. Prezentowane na ekspozycji zdjęcia pochodzą z książek Moja ewangelia, moje góry, Mistyka Gór I i Mistyka Gór II księdza Romana Rogowskiego.

O godz. 19 festiwalowa publiczność przeniesie się do Teatru Logos, na Joannę d'Arc krakowskiego Teatru STU. Autorką muzyki i libretta opery sacra oraz reżyserką przedstawienia jest amerykańska kompozytorka Noa Ain. — Chciałam stworzyć utwór, który nie byłby spektaklem, nie koncertem, ale jakby objawieniem się Joanny — mówiła o swoim projekcie. Zaśpiewa Marzena Lubaszka.

We wtorek w sali koncertowej Akademii Muzycznej (ul. Żubardzka 2) wystąpi Adam Strug z zespołem Kwadrofonik (połączenie Lutosławski Piano Duo — Emilia Sitarz oraz Bartłomiej Wąsik i Hob-Beats Duo — Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękala). Requiem ludowe to ich wspólny album muzyki żałobnej. Płyta została uznana za Folkowy Fonogram Roku 2015. Koncert rozpocznie się o godz. 19.

W środę o godz. 19 organizatorzy zapraszają do Teatru Muzycznego (ul. Północna 47/51). Festiwalowa publiczność wysłucha koncertu Poetic Jazz, zaaranżowanego na kwartet jazzowy i orkiestrę symfoniczną. Na kontrabasie zagra Lech Wieleba, na trąbce Claas Ueberschar, na fortepianie Enno Dugnus, a na perkusji Paweł Wieleba. Koncert poprowadzą Bohdan Jarmołowicz (dyrektor Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica) i Jerry Gates (Berklee College of Musie w Bostonie).

W czwartek premiera spektaklu Leszka Mądzika Gorset z muzyką Pawła Odorowicza. — Gorset jest czymś, co ochrania, ale i zniewala. Często ubieramy się w kostium, by stworzyć iluzję kogoś, kim pragniemy być — mówi Mądzik o swoim nowym przedstawieniu. — Ta dziwna maska z czasem uwiera, a nawet boli.

Spektakl Sceny Plastycznej KUL rozpocznie się o godz. 19 w Wytwórni (ul. Łąkowa 29).

Przegląd trwa do 20 listopada. W programie jeszcze trzy przedstawienia. Teatr Logos pokaże Schron Bogusława Kierca na podstawie poezji Julesa Supervielle'a, Teatr Dramatyczny w Warszawie — Niedźwiedzia Wojtka Tadeusza Słobodzianka w reż. Ondreja Spišaka, a gdański Teatr Miniatura š Remusa według Życia i przygód Remusa Aleksandra Majkowskiego w reżyserii Remigiusza Brzyka. Zespół UAppreggiata wystąpi z koncertem Via Crucis, Hanka Rybka zagra muzykę góralską, a Stanisława Celińska š utwory z płyty Atramentowa.
Bezpłatne wejściówki rozdawane są w biurze festiwalowym, w ECK Logos (godz. 10-18).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji