Artykuły

Toruń. Festiwal Sztuki Faktu od jutra

"Społeczeństwa buntu - drogi do wolności" to idea przewodnia IV Festiwalu Sztuki Faktu, który promuje telewizyjne reportaże, filmy dokumentalne i teatr faktu. Impreza organizowana przez Telewizję Polską zacznie się u nas już w czwartek.

Nieodłączną częścią festiwalu jest konkurs, w którym w tym roku zmierzy się 120 reportaży i dokumentów. Biorą w nim udział najlepsi polscy reporterzy telewizyjni, m.in. autorzy "Magazynu Ekspresu Reporterów" z TVP, "Uwaga!" z TVN i nadawanej w Polsacie "Interwencji". - Programy te mają olbrzymią widownię, są odważne i dociekliwe. Kontynuują polską szkołę reportażu, do której nawiązuje nasz festiwal - mówi Krystian Kubjaczyk, dyrektor festiwalu.

W Toruniu zobaczymy reportaże o wydarzeniach w Poznaniu oraz na Węgrzech w 1956 roku. W programie pojawią się też materiały związane z utworzeniem Komitetu Obrony Robotników w 1976 roku. - W 1956 roku rodziła się solidarność, nigdy nie byliśmy tak blisko braci Węgrów walczących z sowieckimi czołgami o te same wartości: wolność i suwerenność. Władza oszukała, to potrafiła, ale krople wolności pozostały i drążyły beton. Przedstawiana na festiwalu czarna seria polskiego dokumentu i reportażu z lat 1956 i 57 otwierała drogę do prawdy i przyszłości - opowiada dyrektor artystyczny festiwalu Jacek Snopkiewicz.

Spotkania z gośćmi będą okazją do zaprezentowania filmu Macieja Zakrockiego "Zdławiona nadzieja - Węgry '56" oraz dokumentów Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie, a także Polskiej Kroniki Filmowej związanych z wydarzeniami roku '56.

"Intensywność patrzenia" Andrzeja Sapiji przybliży życie i twórczość reżysera Kazimierza Karabasza. O sztuce dokumentu porozmawiamy podczas spotkania z mistrzynią dokumentu - Ewą Ewart, polską producentką filmów dokumentalnych. "Noc Reporterów" to stała pozycja festiwalowa. W panelu wezmą m.in. udział autorzy magazynów reporterskich.

Goście tegorocznego festiwalu będą mieli możliwość obejrzenia zagranicznych produkcji, a także etiud realizowanych przez studentów PWSFTviT w Łodzi. Podczas bloku "Fakt w fabule" zobaczymy filmy, których premiery odbyły się w ostatnim czasie: "Wołyń", "Smoleńsk" i "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" oraz porozmawiamy z ich twórcami.

Festiwal rozpocznie się w czwartek, a większość projekcji odbędzie się w teatrze Baj Pomorski przy ul. Piernikarskiej 9. W sobotę impreza zakończy się w sali koncertowej na Jordankach - zostaną wręczone nagrody za najlepsze reportaże telewizyjne. Festiwalowy wieczór uświetni koncert Natalii Sikory i Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji