Artykuły

Trema Mądzika

- Nie ukrywam, bałem się przyjęcia. Obawiałem się, że krytycy i widzowie pomyślą, iż przyjeżdżam z jakimś bardzo intymnym tematem, którym świat się nie interesuje - mówi Leszek Mądzik po pokazach spektaklu "Odchodzi" w Teatrze La MaMa w Nowym Jorku.

Leszek Mądzik wyznaje, że bał się występów Teatru Scena Plastyczna KUL w Nowym Jorku. Spektakl "Odchodzi" [na zdjęciu] przyjęto z wielką uwagą.

Teatr Scena Plastyczna KUL występował w znanym centrum teatru eksperymentalnego La MaMa Ellen Steward w Nowym Jorku. 15 razy wystawił swój najnowszy spektakl "Odchodzi", inspirowany pamiętnikiem Tadeusza Różewicza. - Nie ukrywam, bałem się przyjęcia. Obawiałem się, że krytycy i widzowie pomyślą, iż przyjeżdżam z jakimś bardzo intymnym tematem, którym świat się nie interesuje - wyznaje Mądzik, który właśnie wrócił z Nowego Jorku. - Nasza relacja do odchodzenia jest bardzo prywatna. Higiena każe ukryć odchodzenie. Oddaje się ludzi do szpitali, aby tam umarli. Odchodzenie to coś, czego się boimy.

Występy Sceny Plastycznej zapowiedział "Times" pisząc, że Leszek Mądzik wywołuje respekt u tych, którzy znają polski teatr awangardowy. Na "Odchodzi" były komplety publiczności, bilety wykupiono z wyprzedzeniem. David Cote z "Time Out New York" opisał spektakl, tak pointując recenzję: "Liryczny, pozbawiony słów, wprowadzający w trans spektakl Mądzika to widowisko nieuchwytne, hipnotyczne jak ostatnie blaski zachodu słońca". Helen Shaw z "The New York Sun" w relacji "Zapierające dech doświadczenie" podkreśliła, że spektakle Mądzika ucinają dyskusję, czy teatr powinien być polityczny czy psychologiczny. "Uczynił widowisko teatralne swoistą formą medytacji, nadając mu wymiar transcendentny. Ogłuszająca cisza, która nagrodziła spektakl, może być dowodem na to, iż widzowie wstrzymali oddech na 45 minut". Dla niej "Odchodzi" przynosi syntezę ukojenia i śmierci.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji