Artykuły

Warszawa. "Dekalog" Kieślowskiego - pokazy i spotkania w NInA

Rok Krzysztofa Kieślowskiego w NInA zakończy dziesięć spotkań z "Dekalogiem". Kinowym seansom towarzyszyć będą dyskusje etyków, filozofów, kulturoznawców i religioznawców, które poprowadzi Paweł Dobrowolski. Cykl od 27 października do 29 grudnia w czwartki w Narodowym Instytucie Audiowizualnym.

W Roku Krzysztofa Kieślowskiego NInA zaprasza na dziesięć wyjątkowych spotkań z "Dekalogiem". Nowy cykl filmowy w czwartek 27 października o godz. 18.00 rozpocznie pokaz "Dekalogu I" i dyskusja o tym, jaką rolę w naszym życiu pełni technologia i ufności, jaką w niej pokładamy z udziałem prof. Ewy Łętowskiej i ks. Andrzeja Lutra.

Kolejne projekcje i dyskusje z udziałem etyków, filozofów, kulturoznawców i religioznawców poprowadzi Paweł Dobrowolski, dyrektor festiwalu NOWE EPIFANIE/Gorzkie Żale, jednen z trzech współtwórców kampanii "Przekażmy sobie znak pokoju".

Krzysztof Kieślowski powtarzał, że stara się tworzyć uniwersalne historie. Ten wyjątkowy cykl filmowy Telewizja Polska emitowała na przełomie 1989 i 1990 roku. Reżyser wraz z Krzysztofem Piesiewiczem - swoim wieloletnim współpracownikiem i współautorem scenariuszy kilkunastu filmów - podjął próbę spojrzenia na sens dziesięciu przykazań z perspektywy współczesnego człowieka.

W każdym z odcinków konfrontuje bohaterów z sytuacjami życiowymi, które stanowią tło dla eschatologicznych i etycznych dylematów wyłaniających się z tego zbioru nakazów moralnych. Pośród codzienności - rutyny pracy czy życia rodzinnego - pojawiają się pytania o istnienie siły wyższej, sens życia i śmierci, wierność zasadom i innym ludziom. Scenerią dla egzystencjalnych i etycznych zmagań bohaterów jest wielkomiejskie blokowisko. Występują m.in. Artur Barciś, Krystyna Janda, Olgierd Łukaszewicz, Daniel Olbrychski, Joanna Szczepkowska, Janusz Gajos.

27 października, godz. 18.00

"Dekalog I", reż. Krzysztof Kieślowski, 1988, 53 minuty

Centralne miejsce w domu Krzysztofa, racjonalisty i ateisty, zajmuje komputer, służący do wykonywania naukowych doświadczeń i zapisu codziennych obserwacji. Ofiarowuje swojemu synowi Pawłowi wymarzone łyżwy i - ufając w pełni swoim precyzyjnym obliczeniom meteorologicznym - zgadza się na to, aby po szkole poszedł pojeździć na zamarzniętym jeziorku.

Więcej o pokazie: http://nina.gov.pl/wydarzenia/dekalog-i-pokaz-i-dyskusja/

Więcej o cyklu: http://nina.gov.pl/projekty/dekalog/

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji