Artykuły

Poznań. Premiera monodramu muzycznego o Kalinie Jędrusik

Teatr Nowy pokaże w piątek premierowy spektakl "Kalina" w wykonaniu Anny Mierzwy. Monodram muzyczny przypomni życie i piosenki Kaliny Jędrusik.

Aktorka jest autorką koncepcji spektaklu i dokonała wyboru piosenek. Jak przyznała we wtorek na konferencji prasowej poprzedzającej premierę, pomysł na spektakl pojawił się u niej jeszcze w szkole teatralnej.

- Doszłam do wniosku, że Kalina Jędrusik jest na tyle bogatą osobowością, że przez nią można opowiedzieć o wielu rzeczach - ja chcę opowiedzieć o swoim zawodzie. Powodem zrobienia tego spektaklu był też bogaty wybór pięknych, lirycznych piosenek Jędrusik - powiedziała Mierzwa.

W trakcie spektaklu widzowie usłyszą 14 piosenek w aranżacji Krzysztofa "Wiki" Nowikowa. Reżyserką przedstawienia jest Agata Biziuk, dramaturgiem - Magdalena Zaniewska.

- Naszym zadaniem było "wbicie się" w ikonę, która była jednocześnie artystką, kobietą w trudnych czasach. Starałyśmy się, żeby ta postać była wielowarstwowa, by historia, którą Magda opowiada swoim piórem w tym spektaklu, była dotykająca, mówiąca o współczesności - powiedziała Agata Biziuk.

Twórcy spektaklu przypomnieli, że imię i nazwisko Kaliny Jędrusik jest zastrzeżonym znakiem towarowym. Także w latach PRL nazwisko Jędrusik funkcjonowało jako swoisty znak firmowy, jeden z symboli PRL.

- W jej przypadku "opakowanie" różniło się od tego, jaka była w środku. Tym spektaklem opowiadamy też, kim jest artysta w ogóle. Wydaje mi się, że udało się nam stworzyć uniwersalną opowieść. Nie będą to więc tylko piosenki Kaliny Jędrusik przeplecione zabawnymi, ale powszechnie znanymi anegdotami o niej - powiedziała Biziuk.

Anna Mierzwa przyznała, że Kalina Jędrusik była tematem jej pracy magisterskiej. Przygotowując się do spektaklu oglądała i słuchała nagrania z jej udziałem, rozmawiała też z osobami, które znały artystkę.

Kalina Jędrusik urodziła się w 1930 lub 1931 r. Po studiach aktorskich w Krakowie trafiła w 1953 r. do Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Jej kariera objęła występy na scenach teatrów warszawskich. Wielką popularność przyniósł jej telewizyjny Kabaret Starszych Panów, gdzie wykonywała piosenki Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, m.in. "S.O.S.", "Bo we mnie jest seks", "Zmierzch", "Ciepła wdówka na zimę", "Nie, nie nie budźcie mnie". Wykreowała wiele ról w Teatrze Telewizji.

Role filmowe Jędrusik to m.in.: Lucy Zuckerowa w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy (1975), Helena Księżakowa w "Jowicie" Janusza Morgensterna (1967), Anna w "Spóźnionych przechodniach" Jana Rybkowskiego (1962), Joanna w komedii kryminalnej Jana Batorego "Lekarstwo na miłość" (1965) oraz - będąca ostatnią w jej filmowej karierze - nauczycielka śpiewu w "Podwójnym życiu Weroniki" Krzysztofa Kieślowskiego (1991). Aktorka zmarła 7 sierpnia 1991 r. w Warszawie.

Spektakl "Kalina" jest realizowany przez Annę Mierzwę w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji