Artykuły

Teatr dla dzieci i ich rodziców. Spektakle i warsztaty

Teatr odgrywa istotną rolę w naszej edukacji. Uczy i wychowuje dzieci, rozwija ich wyobraźnię oraz kreatywność, pomaga pokonywać swoje ograniczenia i pozwala rozwiązywać różne problemy.

Wiedzą to ich rodzice, którzy coraz chętniej posyłają swoje pociechy na liczne zajęcia dodatkowe, umożliwiające im wszechstronny rozwój. Naprzeciw oczekiwaniom współczesnych matek i ojców wychodzą nie tylko teatry lalkowe i dziecięce, lecz również inne sceny regionalne.

Teatr lubi dzieci

Jedną z takich propozycji jest nowe przedsięwzięcie organizowane w Teatrze Miejskim w Gliwicach pod hasłem „Teatr lubi dzieci", na które będzie się składało kilka cykli: Dziecięce Studio Teatralne, Familijne Niedziele z Teatrem, Lekcje Teatralne oraz zajęcia dla nauczycieli i (osobno) studentów nauczające ich pedagogiki teatru. Ponadto, w repertuarze gliwickiego teatru znajdą się również — regularnie prezentowane — spektakle dla młodych widzów. Wszystko przygotowała Krystyna Hussak-Przybyło. — To opracowany przeze mnie cały program edukacyjny dla dzieci i dorosłych. Będzie opierał się na różnych formach kontaktu z odbiorcami — tłumaczy pomysłodawczyni.

Familijne niedziele z teatrem są ciekawą propozycją spędzenia przez dzieci (od lat 4.) twórczej niedzieli razem z mamą i tatą lub po prostu opiekunem. Uczestnicy — podczas wspólnej zabawy - spojrzą na otaczający nas świat poprzez medium jakim jest teatr. — Zajęcia te mają na celu przybliżyć do siebie dziecko i rodzica, zintensyfikować ich kontakt. Punktem wyjścia jest teatr w różnych formach. Będzie teatr cieni czy animacji przedmiotu — opowiada Krystyna Hussak-Przybyło. Niedzielne spotkania zainaugurowane zostaną w nadchodzącą niedzielę 30 października o godz. 11. Na początek pokazany zostanie spektakl Świat i już, będąc przepiękną opowieścią o największym kraju na świecie: naszej wyobraźni oraz o możliwości jego otwierania za pomocą liter Po przedstawieniu odbędzie się próba wspólnej interpretacji tego, co zobaczyli widzowie.

Zaś Dziecięce Studio Teatralne [na zdjęciu] zaś to cykliczne zajęcia adresowane do dzieci od lat 6 do 11. Oparte są na procesie twórczym i zakończone spektaklem. — Praca podczas warsztatów ma stymulować rozwój dzieci. Odbywa się ona poprzez poznawanie estetyki słowa, plastyki ruchu, animacji przedmiotu. Takie zabawy rozwijają ich wyobraźnię — mówi koordynatorka. Do końca października zaplanowano warsztaty integracyjno-rozpoznawcze. Od listopada grupa zostanie zamknięta i będzie pracowała nad jednym dziełem.

Dzieci i młodzież, które chcą liznąć wiedzy o teatrze, mogą przyjść w grupie wraz ze swoim wychowawca na Lekcje Teatralne. W programie jest zwiedzanie teatru od kulis oraz warsztaty z dramy. — Kolejne moje dwie propozycje skierowane są do osób dorosłych: to warsztaty teatralne dla nauczycieli i instruktorów teatralnych odbywające się co miesiąc w sobotę oraz zajęcia dla studentów dotyczące szeroko pojętej pedagogiki teatru — dodaje Hussak-Przybyło.

Klocki teatralne

Ciekawie zapowiada się również najbliższy weekend w Bytomskim Centrum Kultury, gdzie odbędą się „Klocki Teatralne", czyli Dni Teatru dla Juniorów. Miasto odwiedzą artyści z Teatru A3, Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu i Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej. I pokażą oczywiście swoje znakomite spektakle. W sobotę zobaczymy dwie produkcje: o godz. 11 Teatr A3 pokaże Bałwanki, a teatr z Wałbrzycha znakomitego Władcę skarpetek o godz. 17. Pierwszy z nich opowiada o dwóch bałwankach, które nie wiedząc, czym jest słońce, wyruszając go szukać i prosić, by ich nie roztopiło. Niestety, nic nie idzie po ich myśli. Drugi jest historią Jana, który szuka swojej zagubionej skarpetki! Ma ona oczywiście nakłonić dzieci do sprzątania w swoich pokojach.

Z kolei w niedzielę o godz. 17 bielska Banialuka zaprezentuje świetną Księgę dżungli. Bohaterką jest tu grzeczna i serdeczna Alicja, która za sprawą książki Kipplinga zupełnie niespodziewanie zostaje wciągnięta do świata zwierząt. Rządzą w nim surowe, lecz sprawiedliwe prawa. Nie ma tam miejsca na niepewność i lęk. Dziewczyna na swojej drode spotyka wiele istot, z którymi będzie musiała się zmierzyć lub je oswoić, jednak najważniejszą walkę stoczy sama ze sobą, ze swoimi obawami i strachem, a także nie pewnością i niezdecydowaniem. Wspaniałe pod względem wizualnym oraz  muzyczny przedstawienie przypadnie do gustu również dorosłym widzom.

Ale to nie wszystko. W ramach wydarzenia zaplanowano także warsztaty, których celem będzie ułatwienie dzieciom odbioru sztuki teatralnej, pomoc w nazwaniu towarzyszących dziecku w teatrze emocji, zarówno słownie, jak i poprzez działania teatralne. Będą to zajęcia wykorzystujące elementy pedagogiki teatru. Odbędą się trzykrotnie: w sobotę o godz. 12 i 16, a w niedzielę o godz. 16.

→ Udział w warsztatach jest bezpłatny. Obowiązują jednak na nie zapisy. Wszelkich informacji udziela Aleksandra Stokłos z Bytomskiego Centrum Kultury pod nr tel. 32 389 31 09.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji