Artykuły

Warszawa. Wielki Śpiewnik Agnieszki Osieckiej

Fundacja "Okularnicy" oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne wydały właśnie kolejne tomy piosenek Wielkiego Śpiewnika Agnieszki Osieckiej [na zdjęciu].

Tym razem chodzi o utwory z muzyką Seweryna Krajewskiego - tom IV "Strofki o miłości" oraz tom V "Strofki o miłości i przemijaniu". Uroczystej promocji, która odbędzie się w niedzielę [12 marca] w Warszawie, będzie towarzyszył koncert.

Tego dnia w Studio Koncertowym im. Agnieszki Osieckiej Polskiego Radia o godz. 20 rozpocznie się wieczór piosenek zmarłej przed 9 laty autorki. W koncercie, który poprowadzi Kuba Strzyczkowski, wezmą udział: Maryla Rodowicz, Anna Serafińska, Patrycja Markowska, Margita Ślizowska, Krzysztof Kiljański, Grzegorz Markowski i Janusz Sztorm. Przy fortepianie zasiądzie Bogdan Hołownia. Wieczór będzie transmitowany przez III Program PR. Początek transmisji o godz. 20.05.

Współpraca Seweryna Krajewskiego i Agnieszki Osieckiej zaowocowała ponad setką piosenek, z których wiele stało się wielkimi przebojami, jak np. Kołysanka dla Okruszka, Na wesoło, Uciekaj moje serce czy Niech żyje bal. W obu tomach zebrano również utwory nigdy wcześniej nie publikowane, pisane do filmów lub seriali telewizyjnych. Oprócz nut i tekstów w wydanych pozycjach można odnaleźć wspomnienia, fragmenty wywiadów, prywatnych notatek i listów oraz fotografie Agnieszki Osieckiej i wykonawców piosenek.

Praca nad Wielkim Śpiewnikiem Agnieszki Osieckiej została rozpoczęła we wrześniu 2004 roku. Po zbadaniu materiału okazało się, że do słów tej autorki powstało około tysiąca piosenek. 600 z nich znajdzie się w "Śpiewniku" wydawanym pod redakcją Agaty Passent i Jana Borkowskiego, w opracowaniu i muzycznej konsultacji Wojciecha Zielińskiego.

Do tej pory ukazał się I tom piosenek z muzyką Adama Sławińskiego, II - zatytułowany STS i nie tylko oraz III - Apetyt na życie. W kolejnych tomach - a zaplanowano ich w sumie 13 - znajdą się teksty z muzyką m.in. Andrzeja Zielińskiego, Zygmunta Koniecznego, Ewy Korneckiej, Katarzyny Gaertner, Jacka Mikuły, Jerzego Matuszkiewicza, Andrzeja Kurylewicza, Włodzimierza Nahornego, a także Marty Ptaszyńskiej, która do wierszyków Agnieszki Osieckiej napisała operę dla dzieci Pan Marimba. Cała seria ma być gotowa za trzy lata.

- Ostatni tom będzie zawierał tzw. utwory rozproszone, piosenki, o których istnieniu dowiadujemy się w trakcie pracy nad serią. Zdarza się, że zgłaszają się do nas kompozytorzy i przynoszą nieznane nam wcześniej utwory albo opowiadają anegdoty o nich. Np. Zygmunt Konieczny powiedział nam, że jego ostatnia piosenka do słów Agnieszki Osieckiej powstała na serwetce w kawiarni - mówi Andrzej Kosowski, redaktor naczelny PWM.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji