Artykuły

Poznań. Mroczny musical w Teatrze Polskim

Jak mogłoby wyglądać spotkanie Hannah Arendt, filozofki, myślicielki i Romana Dmowskiego, antysemity i ideologa nacjonalizmu? Gdzie leżą źródła triumfu współczesnej prawicy? 11 listopada w Malarni Teatru Polskiego w Poznaniu odbędzie się premiera spektaklu "Myśli nowoczesnego Polaka. Roman Dmowski (nieautoryzowana biografia)" w reż. Grzegorza Laszuka.

To nie jest zwykłe przedstawienie teatralne. To mroczny musical. Przy akompaniamencie gitary, saksofonu i trąbek wystąpią przed Państwem: Roman Dmowski i Hannah Arendt. Ich biografie w rzeczywistości nigdy się nie przecięły. Do takiego egzotycznego spotkania mogło dojść tylko na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu!

Niespodziewanie z książki Romana Dmowskiego wyłania się obraz politycznej rzeczywistości. Wystarczy posłuchać przemówień prawicowych polityków aby dostrzec, że używają języka, którego autorem jest ojciec współczesnej prawicy. Język radykalny, pełen uprzedzeń i resentymentów, podkreślanie roli kościoła i polskości - to kalka z tekstów Dmowskiego.

Zanurzone w konkretnym kontekście politycznym rozważania dotyczące biografii Romana Dmowskiego, zamieniają się w znacznie szerzej sformułowane pytania o to, co skłoniło go do tworzenia nacjonalistycznej, antysemickiej i antydemokratycznej ideologii.

Czy osobista historia dzieciństwa autora "Myśli nowoczesnego Polaka" wywarła wpływ na jego postrzeganie świata?

Jak mogłoby wyglądać spotkanie Hannah Arendt - filozofki, myślicielki i Romana Dmowskiego - antysemity i ideologa nacjonalizmu? Gdzie leżą źródła triumfu współczesnej prawicy?

Zadając sobie te i inne pytania twórcy stworzyli intensywny, nasycony kontrowersjami musical, w którym myśli nie krępują się żadnymi względami.

--

Popremierowe pokazy: 12, 13, 16 oraz 17 listopada, o g. 19.00.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji