Artykuły

Gdańsk. Premiera "Taśm gdańskich" w Miniaturze

Jakie było życie w powojennym Gdańsku? Pomorska młodzież zapytała swoich dziadków. 6 listopada o godz. 18 odbędzie się premiera spektaklu "Taśmy gdańskie" opartego na zebranych przez nich opowieściach.

Kim jesteśmy? Jaka jest historia naszej rodziny? Jak to się stało, że mieszkamy akurat w tym miejscu na ziemi? Jakie było życie w Gdańsku, kiedy nasi dziadkowie byli nastolatkami?

Reżyser Wojtek Zrałek-Kossakowski zaprosił grupę młodzieży do zbadania historii swoich rodzin w latach powojennych. Niektórzy mieli szczęście - mogli porozmawiać ze swoimi dziadkami osobiście, nagrać ich wspomnienia. Reżyser rekonstruował, jakim człowiekiem był jego dziadek - działacz społeczno-polityczny, w latach 1946-1950 wojewoda gdański - na podstawie materiałów archiwalnych, korespondencji rodzinnej, doniesień prasowych i wspomnień żyjących.

W spektaklu osobiste losy przeplatają się z historią Gdańska w dramatycznym okresie przejściowym. Przedstawienie odwołuje się do znakomitych publikacji opisujących powojenną rzeczywistość: "1945. Wojna i pokój" Magdaleny Grzebałkowskiej i "Gdańsk. Miasto od nowa" Piotra Perkowskiego. "Taśmy gdańskie" to opowieść o odkrywaniu rodzinnych tajemnic i dowiadywaniu się, skąd pochodzimy, ale również o trudnych czasach i niejednoznacznych wyborach, do których zmuszają. Forma spektaklu inspirowana jest słuchowiskiem.

Bilety na spektakl w cenie 25 zł normalny, 22 zł ulgowy, 20 zł grupowy do nabycia w kasie Teatru Miniatura, al. Grunwaldzka 16 w Gdańsku-Wrzeszczu.

Rezerwacja biletów: 58 341 94 83, 601 628 377, bilety@teatrminiatura.pl

www.teatrminiatura.pl | www.facebook.com/teatrminiatura | www.twitter.com/teatrminiatura

***

--

O artystach

Wojtek Zrałek-Kossakowski | scenariusz i reżyseria

Artysta pogranicza teatru i muzyki, animator kultury. Jako dramaturg współpracował m.in. ze Zbigniewem Brzozą, Natalią Korczakowską, Krzysztofem Minkowskim, Katarzyną Raduszyńską. Jest też autorem i reżyserem muzycznych (od)czytań dramatów "Austria" Cecilie Lveid i "Mżawka Górna" Salki Gumundsdóttir. Zdobywca - razem z Natalią Korczakowską - nagrody w I edycji konkursu Klasyka Żywa za adaptację "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego w gdańskim Teatrze Wybrzeże. Laureat - wraz ze Zbigniewem Brzozą - Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego za scenariusz i ideę zrealizowanego w gdańskim Teatrze Wybrzeże spektaklu "Sprawa operacyjnego rozpoznania", nagrody dziennikarzy i Nagrody im. Zygmunta Duczyńskiego dla Indywidualności Artystycznej Festiwalu Kontrapunkt, nagrody za oryginalny polski tekst dramatyczny lub adaptację na Festiwalu Polskiego Radia i Telewizji "Dwa Teatry" za scenariusz przedstawienia "Obwód głowy" z poznańskiego Teatru Nowego. Oba spektakle znalazły się także w finałach 18. i 21. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Twórca słuchowisk - m.in. z djLenarem (Marcin Lenarczyk) i Marcinem Maseckim. Uczestniczy w projektach artystycznych, obok teatru związanych głównie z muzyką. Kurator muzyczny Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat w Warszawie, gdzie odpowiadał za cykl koncertów Wolne niedziele. W ramach 7. Berlin Biennale tworzył program MUSICACTION. W RadioJAZZ.FM prowadził poświęconą muzycznej awangardzie audycję "Wolna Polska". Okazjonalnie DJ (nieregularny kolektyw ZRALEX, z którym występowali m.in. Ray Dickaty, Marcin Masecki, Sean Palmer, Wojtek Sobura, Kamil Szuszkiewicz, Marcin Zabrocki, Piotr Zabrodzki, Hubert Zemler). Jako producent muzyczny współpracował m.in. z Candelarią Saenz Valiente i Marcinem Maseckim. Członek zespołu Krytyki Politycznej. W 2013 roku zastępca dyrektora artystycznego i współautor programu Festiwalu Łódź Czterech Kultur (dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Zbigniew Brzoza). Od roku 2016 dramaturg warszawskiego Teatru Studio. Także tłumacz i publicysta, poza "Krytyką Polityczną" publikował m.in w "Gazecie Wyborczej", "Glissando" "Kulturze Popularnej", "Nowej Fantastyce".

--

Anna Met | scenografia i kostiumy

Scenografka. Absolwentka wydziału scenografii na Akademii sztuk Pięknych w Warszawie. Współpracowała z Natalia Korczakowska. Wspólne projekty to "Verklarte Nacht" (Teatr Narodowy 2006), "Smycz" (Teatr Polski we Wrocławiu, 2006), "Elektra" (Teatr Jeleniogórski, 2008), "Pasażerka" (Teatr Współczesny we Wrocławiu), "Solaris. Raport" (Teatr Rozmaitosci), "Dynastia. Sclerosis multiplet" (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu), "Natan Mędrzec" (Teatr Narodowy), "Dziady III" (Teatr Dramatyczny w Białymstoku), "Przedwiosnie" (Teatr Wybrzeze). Pracowała z Anna Smolar nad spektaklami: "Bullerbyn" (Opolski Teatr lalki i Aktora), "Pinokio" (Nowy Teatr w Warszawie), "Aktorzy żydowscy" (Teatr Zydowski w Warszawie) i "Dybuk" (Teatr Dramatyczny w Bydgoszczy). Z Grazyna Kania współpracowała przy "Nordost" (Teatr Polski w Bydgoszczy), a z Wojtkiem Klemmem przy "Dziennikach Majdanu" (Teatr Powszechny w Warszawie). Projektowała też scenografię do przedstawień Iwana Wyrypajewa: "Iluzji" (Teatr Stary w Krakowie), "Ożenku" (Teatr Studio) i "Nieznośnie długich objęć" (Teatr Powszechny w Warszawie). W 2011 roku debiutowała jako twórca scenografii i kostiumów w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, przygotowując na Scenie Kameralnej inscenizację "Jakoba Lenza" Wolfganga Rihma. Kolejna realizacje operowe to scenografia do "Halki" Stanisława Moniuszki w Operze Narodowej i "Zagubionej autostrady" na Festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu w reżyserii Natalii Korczakowskiej. Nagrodzona w ogólnopolskim konkursie Klasyka Zywa w 2015 roku za "Bramy raju" Jerzego Andrzejewskiego we Wrocławskim Teatrze Współczesnym i "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.

--

Marcin Lenarczyk | muzyka i dźwięk

Kompozytor, muzyk, reżyser dźwięku. Autor instalacji dźwiękowej będącej częścią projektu "Hotel Polonia. Budynków życie po życiu" nagrodzonego Złotym Lwem na 11. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji. Jego utwór nagrany przez 2. Program Polskiego Radia w ramach Ars Acustica (corocznej fuzji radiostacji z całej Europy poświęconej sztuce dźwięku) został wydany na składance "Community Scratch Games". Jest twórcą muzyki do przedstawień teatralnych i słuchowisk. W filmie udźwiękawiał m.in. "15 stron świata", "Efekt domino", "Polskie gówno", "Córki dancingu" czy "Ucho wewnętrzne". Wybrane publikacje muzyczne: djLenar RePRES, Frederic Blondy&djLenar play Mauricio Kagel Ludwig van, Sisters The Mono.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji